• مصطفی پورعلی
  بنیانگذار آرنیکاوب و وردپرس با طعم فارسی
  mpourali.com
 • میلاد صفارزاده
  طراح رابط کاربری در شرکت گرین وب
  @miladsafarzadeh
 • آرش اصغری
  طراح رابط کاربری در @Fardadco
  @_arashasghari
 • فرنود فرودی
  طراح رابط کاربری در شرکت فناوری همراه سیب
  @farnood
 • علیرضا افکار
  توسعه دهنده اندروید در "شاتل"
  alirezaafkar.com
 • علی سادات طلب
  مدیر طراحی و و تجربه کاربری در شرکت آدران
  @xbox3000
 • عطا خلیقی
  از موسسین پرشین بلاگ و مدیرعامل پویاسافت
  @atakhalighi
 • نیما شایافر
  توسعه دهنده و خالق کی‌کجاست
  @nimolix
 • علی احسانفر
  توسعه دهنده و طراح رابط کاربری در pichak.co
  www.ehsanfar.com
 • فونت ایران سنس یکی از فونت هایی است که بعنوان انتخاب اول من در پروژه های طراحی رابط کاربری مورد استفاده قرار میگیره. به خاطر اینکه هم زیبایی لازم رو داره هم فاصله بین حروف استاندارد است.

 • فونت ایران‌سنس رو امروز واسه شرکت خریدیم که توی پروژه‌های آینده استفاده کنیم. مرسی از ‌‌‌@MoslemEbrahimi. فونت‌ها عالی‌‌اند.

 • وجود فونت فارسی حالم رو بد می‌کنه. امیدوارم فونت‌های بهتری بیاد در آینده. تنها فونت خوبی که هست فونت ایران‌سنس هست که خیلی روش زحمت کشیدن.

 • سری فونت‌های ایران سن‌سریف یه بازه بزرگی از امکانات رو توی طراحی به آدم میدن. بخاطر وزن‌های مختلفش.

 • زیبایی فونت ایران سنس عادی نمیشه برام! متن ها با این فونت خوندنی تر میشن 🙂 … مرسی مسلم ابراهیمی

 • ما فونت ایران سن سریف شما رو روی گوشی های مختلف با کیفیت های صفحه نمایش high resolution و low resolution تست کردیم و نتیجه بسیار خوب و مطلوبی دریافت کردیم. امیدوارم این جریان ادامه داشته باشه و در آینده شاهد فونت های فارسی متنوع و مناسبی ازین دست برای وب و دیوایس های دیجیتال باشیم.

 • از مسلم ابراهیمی عزیز تشکر می‌کنم برای تمام زیبایی‌هایی که با فونت‌های فارسی می‌آفریند.

 • فونت‌های جدید fontiran.com واقعا حس و حال خوبی به محتوای فارسی تو وب داده و خوندن متون رو لذت بخش کرده. دست باعث و بانیش درد نکنه.

 • یه فونت پدر مادر دار باشه تا الان همین فونت ایران و ایران سنسه. حداقل خوبیش اینه که چندتا ضخامت فونت داره.

کپی و غیرکپی در تایپ دیزاین (شرحی بر سخنرانی امید امامیان)

این سخنرانی از امیدامامیان را دیدم در پایان یکی از حاضرین بحثی را مطرح کرد که برایم از کل ارائه جالب‌تر بود و نتوانستم اظهار نظر نکنم.
https://www.aparat.com/v/3eglK
موضوع سخنرانی این است که تایپ‌فیس‌های شبیه هم کپی محسوب نمی‌شوند.

در جایی امیدامامیان سه تایپ فیس ادوب‌عربیک / فونت بانک سامان / فونت بانک اقتصاد نوین را کنار هم نشان می دهد و شاکی است از اینکه همه گفته‌اند ۲ تایپ جدیدتر کپی ادوب عربیک هستند.

سخنران معتقد هست که تنها شباهت این ۳تایپ غلبه‌ی دور بر سطح هست (یعنی هر سه فونت‌های نرم و پر منحنی هستند)

و معتقد است دلیل شباهت فونت بانک سامان و اقتصاد نوین هم این است که هر۲طراح در یک دانشگاه درس خوانده‌اند / هم سن هستند و هردو سفارش دهنده مشابهی داشته‌اند. (یعنی چون هردو فونت برای بانک طراحی شده شبیه هم شده‌ اند)

و در آخر هم با لحن کنایه می‌گوید: «ببینید حرف سین در فونت ادوب عربیک چقدر زشت است.»
این گفته باعث شد یکی از حاضرین اعتراض کند که چرا می‌گویید حرف سین در ادوب عربیک زشت است و امامیان در پاسخ می‌گوید: «سلیقه من است!» (توضیح و دلیل فنی ندارد)

مطمئنا من هم با حرف کلی امید امامیان موافقم که اغلب تایپ‌ها متن (رسمی) ناچار شبیه هم هستند و این دلیل بر کپی بودن نیست.
با این قسمت از سخنرانی که اکثر مخاطب‌ها ظرافت‌های فونت‌های مشابه را تشخیص نمی‌دهند و از روی نا آگاهی فونت‌ها را کپی می‌دانند هم موافقم.

و اما حرف‌های خودم:
هر طراح تایپی برای ساخت فونت جدید لازم است فونت‌های قبل از خودش را ببیند و مواردی را از آنها الگوبرداری کند.
اما بسیاری از طراحان تایپ در ایران داکیومنت درست و صادقانه‌ای برای پروژه تایپشان نمی‌نویسند.

بصورت مشخصی ۲ فونت سامان و نوین و بسیاری از فونت‌های فارسی جدید (که اغلب در مکتب استاد دامون خانجانزاده طراحی شدند) متاثر از فونت ادوب عربیک بودند.
اما در توضیح و داکیومنت فنی هیچکدام از این فونت‌ها اشاره‌ای به این موضوع نشده است.

اشاره به این موضوع در شرح یک پروژه تایپ (تاثیر گرفتن از یک فونت) به هیچ عنوان ضعف محسوب نمی‌شود.
چقدر خوب است اگر در شرح پروژه فونت جدید خودمان را با فوت مشابه قبلی مقایسه کنیم و بگوییم که ما چه تغییرات مثبتی داشته‌ایم.

برای مثال همان حرف سین در ادوب عربیک که زشت نیست اما به نسبت دیگر حروف کوچک است و در تایپ‌های نوین و سامان بزرگتر در نظر گرفته شده و متناسب‌تر به نظر می‌رسد.

جالب است که ۲ فونت سامان و نوین تفاوت‌های بسیاری دارند و من متعجب بودم که چرا سخنران اصرار داد با دلایل عجیب (مانند هم دانشگاهی بودن ۲ طراح) اثبات کند این ۲ تایپ شبیه نیستند!
درواقع این ۲ تایپ‌فیس تنها یک وجه تشابه دارند آن‌هم اینکه اسکلت اکثر حروف در هردو متاثر از ادوب عربیک است.

ضمنا تا جایی که من در جریانم فونت نوین با هدف استفاده در بانک اقتصاد نوین طراحی نشده بلکه منتخب قلم‌هایی است که در دوره آموزشی طراحی تایپ مدرسه ویژه (استاد خانجانزاده) طراحی شده بود و تنها مراحل نهایی زیر نظر بانک انجام شده است. (منبع کاتالوگ نمایشگاه الف)

 

مسلم ابراهیمی (moslemebrahimi.com)

توسط: مدیریت
تاریخ : ۱۶ خرداد ۱۳۹۷
نظرات : بدون نظر

مسلم ابراهیمی مدیر فونت ایران و طراح فونت فارسی پاسخگوی شماست.
پشتیبانی:
whatsapp: ۰۹۳۳ ۷۳۳ ۳۹۹۸
Twitter: @MoslemEbrahimi
Yahoo!: moslmo
Facebook: moslem.ebrahimi

برای ورود به پنل کاربری و دانلود آخرین نسخه، شناسه خرید خود را وارد کنید:


شناسه خرید را فراموش کرده‌ام.

برای آگاهی از اعتبار اجازه‌نامه کد لایسنس را وارد کنید:

در خبرنامه عضو شوید تا شما را از انتشار فونت های جدید و به‌روز رسانی فونت‌های کنونی مطلع کنیم.
logo-samandehi
آخرین نظرات
 • مهدی درویشی
  واقعا فضای دیجیتال به همچین فونتی نیاز داشت ممنون ازتون :))... ادامه واقعا فضای دیجیتال به همچین فونتی نیاز داشت ممنون ازتون :)
 • فونت فارسی استاندار و خوب – علم و یاد
  […] Mitra، نستعلیق، فونت‌های گزینه قبلی، فونت‌های فتوشاپ، IranSans، لیلا، فونت‌های شکسته در طراحی‌های […]... ادامه […] Mitra، نستعلیق، فونت‌های گزینه قبلی، فونت‌های فتوشاپ، IranSans، لیلا، فونت‌های شکسته در طراحی‌های […
 • مدیریت
  سلام در بسته اصلی ایران سنس فونت های دسته farsinumral مانند فونت سری B عمل می کند.... ادامه سلام در بسته اصلی ایران سنس فونت های دسته farsinumral مانند فونت سری B عمل می کند
 • مدیریت
  در ایران سنس دست‌نویس این مورد رعایت شده. بزودی در آپدیت ایران یکان و سپس ایران سنس هم تغییر را ایجاد می‌کنیم.... ادامه در ایران سنس دست‌نویس این مورد رعایت شده. بزودی در آپدیت ایران یکان و سپس ایران سنس هم تغییر را ایجاد می‌کنیم
 • مسباره
  مطلب مفیدی بود ممنون حالا وقتی تازه داری سایت رو طراحی میکنی و اعداد فارسی نیست چه کاری باید انجام داد؟ مثلا من با فونت iransans و... ادامه مطلب مفیدی بود ممنون حالا وقتی تازه داری سایت رو طراحی میکنی و اعداد فارسی نیست چه کاری باید انجام داد؟ مثلا من با فونت iransans وقتی طراحی میکنم اعداد فارسی نیست ولی مثلا با سری فونت های b طراحی میکنم فارسی میشه این موضوع عادی هست یا مشکل
 • جعفر
  پیشنهاد می دهم در نسخه های بعدی، حرفِ «ی» کوچک که به شکل همزه است، اصلاح شود. در فونت وزیر، علامتِ ی کوچک شده روی حرف «ـه» به خوبی... ادامه پیشنهاد می دهم در نسخه های بعدی، حرفِ «ی» کوچک که به شکل همزه است، اصلاح شود. در فونت وزیر، علامتِ ی کوچک شده روی حرف «ـه» به خوبی تایپ و دیده می شود. اما در فونت های ایران سنس و خانوادۀ ایران، اِعمال نشده است
 • دیوار مراغه
  سلام. واقعا جای تشکره که ازٌ اسم سید شهیدان اهل قلم استفاه کردید…... ادامه سلام. واقعا جای تشکره که ازٌ اسم سید شهیدان اهل قلم استفاه کردید
 • فرضاد
  می‌خواستم تشکر ویژه کنم از طراح این فونت کار طراحی و اجرای فونت بسیار سخت و طاقت‌فرساست و باید تلاش و همت ایشان را ارج نهاد این فو... ادامه می‌خواستم تشکر ویژه کنم از طراح این فونت کار طراحی و اجرای فونت بسیار سخت و طاقت‌فرساست و باید تلاش و همت ایشان را ارج نهاد این فونت بسیار قوی، بدیع، خوانا بوده و از فونت‌های سن‌سریف فارسی یک سر و گردن بالاتر است و بین فونت‌های عربی خاورمیانه، فونت فارسی را سرافراز کرده است آقای مسلم ابراهیمی دست مریزا
 • abbas
  برای استفاده شخصی قیمتش خیلی زیاده!!... ادامه برای استفاده شخصی قیمتش خیلی زیاده!
 • مدیریت
  در حال رفع مشکلات و انتشار نسخه جدید هستیم.... ادامه در حال رفع مشکلات و انتشار نسخه جدید هستیم