فونت ایران (IRAN Typeface)

قلم ایران تلاش می کند ترکیبی باشد از طراحی حروف معاصر، همراه  با حال و هوای فونت های رایج ایرانی مانند زر ، نازنین ، میترا و …
اگر شما ناشر و یا سردبیر یکی از مطبوعات ایرانی هستید و در استفاده از فونت‌های فارسی جدید تردید دارید یا تمایل ندارید خطر استفاده از یک فونت متفاوت را بپذیرید فونت ایران می تواند انتخاب مناسبی باشد.
قلم ایران به دلیل شباهت‌هایی که با فونت‌های پرطرفدار ایرانی دارد در شروع توسط خوانندگان قابل تشخیص به عنوان یک فونت جدید نیست در حالی که شما از مزایای استفاده از این فونت آگاه هستید.
قلم ایران به نسبت فونت های رایج (مانند زر ، نازنین ، میترا و …) داری خوانایی بیشتر، طراحی زیباتر و سطر و ستون بندی منظم تر و منسجم تر است.

تایپ فیس ایران در قالب پروژه فونت فرهنگ بروزرسانی شده است.
بنابراین پیشنهاد می‌کنیم بجای این بسته فونت فرهنگ را خریداری کنید.

فونت فرهنگ

فونت فرهنگ در ۳ سطح فرهنگ اقتصادی، فرهنگ نیمه‌ حرفه‌ای و فرهنگ حرفه‌ای ارائه شده

بسته اقتصادی (شامل ۴ فونت، ۲ وزن و ۲ استایل) همتای قلم ایران محاسبه می‌شود.

خانواده فونت ایران

خانواده فونت ایران

۴٫۱       ۱۳۹۴/۰۴/۱۳
۳۸٬۰۰۰ تومان
رایگان
۲۰٬۰۰۰ تومان
۱۰٬۰۰۰ تومان
۱۰۰٬۰۰۰ تومان
۸۰٬۰۰۰ تومان
۲۰۰٬۰۰۰ تومان
۱۶۲٬۰۰۰ تومان
۷۵٬۰۰۰ تومان
۶۰٬۰۰۰ تومان
۱٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان
۹۶۲٬۰۰۰ تومان
۳۸٬۰۰۰ تومان

با اطمینان خرید کنید : برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به مزایای استفاده از فونت ایران، قابلیت‌ها و مقایسه با تایپ‌های مشابه به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

 

اغلب مخاطبان شما در برخورد اول با قلم ایران متوجه استفاده شما از فونت جدید نخواهند شد. این یک نقص نیست بلکه  خاصیتی است که به شما این امکان را می دهد  بدون هراس، از این قلم در مطبوعات و نشریات استفاده کنید و از امتیازات این قلم جدید در متن های خود بهره مند شوید. بی تاثیر بودن، لازمه قلم متن است، ایران قلمی است که تنها در خدمت خوانایی و انسجام متن شماست.مقایسه‌های زیر را ببینید

فونت ایران خوانایی فونت ایران خوانایی  مقایسه با فونت بی‌بی‌سی نسیم

مقایسه اعداد با فونت میترا و ادوب عربیک

مقایسه اعداد با فونت میترا و ادوب عربیک

 


 

استاندارد بودن

فونت‌های ایران به نسبت دیگر فونت های فارسی کارکترهای کامل تر و استانداردی دارد. جالب است بدانید اغلب فونت‌های رایگان موجود توسط افراد مختلف دستکاری شده است و کارکترهای آن‌ها جابه‌جا شده است. این غیر استاندارد بودن اگرچه در برخی موارد کار شما را آسان می‌کند اما ممکن است پس از انتقال متن به فضای استاندارد متوجه شوید که اشتباهات تایپی زیادی داشته اید و متوجه آن‌ها نشده‌اید.

 

چند زبانه بودن

فونت ایران بجز فارسی همه کاراکترهای زبان عربی، انگلیسی و دیگر زبان‌های خاورمیانه ای مانند اردو، کردی و … را شامل می‌شود.

 

اعراب گذاری دقیق

برای کاربرانی که با نوشتار و محتوی مذهبی و عربی کار می‌کنند، این قابلیت بسیار کاربردی و مهم است.

 

وب فونت

در مجموعه دانلودی فونت ایران بسته وب فونت هم موجود است. این بسته شامل همه فرمت‌های بهینه شده برای استفاده در طراحی وب‌سایت است.

 

تنوع وزن‌ها

هر طراح برای درج نوشته ها در طرح خود به وزن های متنوعی از یک قلم نیاز دارد. تعویض نوع قلم در این موارد عملی غیر حرفه ای و ناشیانه است اما طراحان ایرانی این کار را به راحتی انجام می دهند چرا که اغلب فونت های پر استفاده در ایران تنها دو وزن معمولی و بولد را شامل می شوند.

ایران نخستین فونت ایرانی است که با این تنوع وزن  به صورت فایل فونت در اختیار طراحان ایرانی قرار می گیرد.

بسته خانواده فونت ایران فعلاً ۴ فونت زیر را شامل می شود، اما در آینده بر تنوع آن افزوده خواهد شد.

ایران معمولی | ایران کمی بولد | ایران بولد | ایران سیاه

خانواده فونت ایران در چهار وزن

 


 

فونت ایران کمی بولد

اگرچه هدف از طراحی فونت ایران قلمی مناسب برای چاپ و مطبوعات بود اما بیشتر از آن از سوی طراحان وب مورد استقبال قرار گرفت و به عنوان وب فونت استفاده شد.

ایران تایپ فیسی بر اساس پیکسل نیست (مانند فونت تاهموما) و دارای ضخامت متغیر است بنابر این کیفیت نمایش ان در اسکرین بستگی زیادی به نوع مرورگر و حتی خود صفحه نمایش دارد.

نتیجه استفاده ازفونت ایران معمولی به عنوان وب فونت نشان داد که با اندکی افزایش ضخامت می توان در اندازه های کوچک به نتایج بهتری دست یافت. بنابراین تصمیم بر این شد که ۲۰٪ به ضخامت ایران معمولی اضافه شود.

 

 


 

فونت ایران بولد

ایران بولد قلمی ویژه عنوان است که قصد دارد جایگزین قلم های نسخ رایج در ایران مانند : زر، نازنین ، میترا بولد و …  باشد. بنابراین در کنار ساختار جدید و منسجم خود دارای ظاهری کاملاً ایرانی و آشناست.

مقایسه ایران بولد با رایج ترین قلم های بولد فارسی را ببینید.

فونت ایران بولد فونت ایران بولد مقایسه با فونت زر بولد  فونت ایران بولد - میترا

 


 

فونت ایران سیاه

ایران سیاه در واقع نسخه خیلی بولد و سنگین قلم ایران است. که دارای قدرت نمایشی زیادتر به نسبت دیگر وزن ها است. این سبک از قلم بیشتر در سایزهای خیلی بزرگ مانند تبلیغات شهری، عنوان کتاب و مجله و تیتر اصلی مطبوعات کاربرد دارد اما مطمئناً نمی توان استفاده از آن را به این موارد محدود کرد.

هدف اصلی از طراحی فونت ایران خلق قلمی جدید با طراحی حساب شده  بود تا بتواند جایگزین قلم های نسخ روزنامه ای رایج در ایران باشد. با توجه به این اگر ایران معمولی را جایگزین قلم های متن رایج همچون زر، میترا و نازنین بدانیم و ایران بولد را  رقیبی برای نسخه بولد قلم های نام برده مطمئناً ایران سیاه باید جایگزینی برای فونت پر کاربرد تیتر باشد.

طراحی قلمی که بتواند همتایی مناسب برای فونت تیتر باشد کار بسیار مشکلی است این فونت برجسته ترین نمود نوشتاری تصویری در ایران معاصر است. مساحتی از در و دیوار و کاغذ های ایران زمین که  با این فونت پوشیده شده است قابل مقایسه با هیچ قلم فارسی دیگر نیست.

قلم های متن پر کاربرد بیشتر خوانده می شوند تا اینکه دیده شوند اما قلم های عنوان هم خوانده و هم دیده می شوند.  مردم جزییات گرافیکی این قلم ها را می بینند و مطمئناً تفاوت های فونت جایگزین را به راحتی تشخیص می دهند و در برابر آن مقاومت می کنند.

برای همین قلم ایران سیاه حدوداً ۳ بار اصلاح و دوباره طراحی شد تا به نتیجه قابل قبول برسد. در واقع نسخه حجیم ایران معمولی طبق اصول طراحی حروف درست و قابل قبول بود اما شباهت چندانی  به فونت تیتر نداشت. برای همین ما در طراحی های دوباره قواعد پیشین را شکستیم تا به قلم سیاه مورد پسند ایرانیان یعنی تیتر نزدیک شویم.

مقایسه ایران سیاه با فونت تیتر را ببینید.

مقایسه با فونت تیتر مقایسه ایران سیاه با فونت تیتر مقایسه ایران سیاه با فونت تیتر مقایسه با فونت تیتر مقایسه ایران سیاه با فونت تیتر مقایسه با فونت تیتر

 


استفاده از فونت ایران در اپلیکیشن تقویم جلالی فارس کل (FarsCal)

screen322x572 screen322x572 (1) استفاده از فونت ایران در اپلیکیشن شمسی کل

 

استفاده از فونت ایران در اپلیکیشن تقویم شمسی کل (Samsical)

استفاده از فونت ایران در اپلیکیشن شمسی کل استفاده از فونت ایران در اپلیکیشن شمسی کل استفاده از فونت ایران در اپلیکیشن شمسی کل

فونت ایران بولد دیپلم افتخار کانگورو

 

 

قوانین و مقررات استفاده

 •  خانواده فونت ایران یک مجموعه نرم افزار مالکیتی محسوب می شود مالکیت این نرم افزار متعلق به شخص مسلم ابراهیمی و دامنه fontiran.com می باشد.
 •  شما با خرید این محصول حق تکثیر ، توزیع و ایجاد تغییر در فایل‌ها را نخواهید داشت. (کپی فایل ها تنها برای تهیه نسخه پشتیبان مجاز خواهد بود.)
 •  حقوق معنوی این محصول در مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال ثبت شده است و با متخلفان مطابق قانون برخورد خواهد شد.
 •  برای استفاده از مجموعه فونت‌های ایران دو شرط لازم وجود دارد. نخست اینکه فایل فونت‌ها توسط شخص کاربر از دامنه fontiran.com خریداری شده باشد و دوم اینکه برای هر محصول گرافیکی اجازه‌نامه مناسب صادر شده‌ باشد.

 

چرا خرید کنیم؟

 • جدای از رعایت مقررات و حقوق پدیدآورنده بهتر است هر طراح به صورت شخصی و با ایمیل خود فونت را خرید کند.
 • توجه داشته باشید که فونت‌های سایت فونت ایران به مرور تکمیل و رفع عیب می شوند.
 • تنها شخص خریدار است که میتواند از طریق شناسه خرید خود به پنل خرید دسترسی داشته باشد و در هر زمان آخرین نسخه را دریافت کند.
 • ایمیل بروز رسانی ها و رفع باگ ها تنها به ایمیل خریدار ارسال می‌شود.
 • اگر مشتری شما ملزم به رعایت قوانین کپی رایت باشد (بخصوص شرکت‌ها، سازمان‌ها و برند های شناخته شده) شما ناگزیر هستید برای استفاده از این فونت در محصول مورد نظر یک اجازه نامه (لایسنس) صادر کنید. تنها شخص خریدار است که می تواند برای فونت خرید شده اجازه نامه (لایسنس) ایجاد کند.

فونت ایران بخشی از پروژه عملی پایان نامه مسلم ابراهیمی در مقطع کارشناسی ارشد گرافیک بوده است. ولی در سال‌های بعد طی تدریس در دانشگاه به کمک دانشجویان خود خانواده این فونت را تکمیل کرد.

فونت های مرتبط

نظرات کاربران

 • حسین خسروی گفت:

  سلام و وقت بخیر و ممنون از زحمت بسیار خوب شما.
  بنده هم این مجموعه را خریداری نمودم و کارم چون کتابهای روایی هست و متن عربی در برنامه هام زیاده، بعضی جاها حرکات خوب قرار نمی گیرد و به حروف خیلی نزدیک است مانند ی آخر اگر فتحه روی آن باشد اینچنین است. و یا اگر الف همزه داشته و روی همزه فتحه باشد خیلی ضعیف نشان داده می شود.
  برای نشان دادن پاورقی اگر امکانش باشد عددی که نشان می دهد باید به پاورقی رجوع کند متمایز تر باشد مثلا مقداری بالاتر از متن و کوچکتر از متن اصلی باشد. چون عدد پاورقی دقیقا روی خط متن قرار میگیره.

  حالا شاید اشتباه از نحوه استفاده بنده باشد اگر راهنمایی بفرمایید یا اصلاح شود بسیار ممنون و سپاسگذارم.

  موفق باشید

 • حسین خسروی گفت:

  خیلی ممنون، منتظر اصلاح اعراب این نسخه هستیم.

  پاورقی هم درست شد خیلی ممنون ظاهرا چون قبلا پاورقی زده بودم از فورمت قبلی استفاده کرده و وقتی قلم مجموعه را عوض کردم فونت را بزرگ و در متن قرار می داد و دوباره که پاورقی جدید زدم متمایز از متن و کوچکتر و بالاتر هم هست. خیلی ممنون

 • سلام. خواستم بپرسم و بدونم برای هرکار گرافیگی اعم از بروشور، کاتالوگ، طراحی وب باید یکبار و بطور جداگانه لایسنس تهیه کرد!

 • عراقی گفت:

  با سلام و احترام
  چند سوال از مدیرت محترم داشتم
  1- هزینه لاینسس شرکت های بزرگ و کوچک با هم فرق داره؟
  2- اگر بخوام برای هر پروژه لاینسس بگیرم اصلا منطقی نیست؟ به نظر خودتون هست ؟
  واقعا متوجه نمیشم من یک بار فونت رو خریدم چرا دوباره و دوباره برای هر پروژه باید پول پرداخت کنم؟
  کار و حوزه فعالیت من وب سایته یعنی برای هر اسلاید شو باید لاینسس بگیرم شما در نظر بگیرد روزی پنج تا اسلاید دارم !!!!!!!!!!!!! حالا ایمیل مارکیتینگ بماند!!!
  باتشکر از زحمات شما و دوستان جهت اصلاح فونت های فارسی

 • آیسو گفت:

  سلام
  چرا در فونت‌های شما حرف ز به صورت ر نوشته میشه؟

 • حسین خسروی گفت:

  سلام و وقت بخیر

  این فونت هنوز جای کار داره، من کل کتابم رو با این انجام دادم، از انتشارات زنگ زدن کجاهاش ایراد داه، بجز اعراب که در متن های عربی چسبیده است گاهی حروف هم با هم اشتباه دیده میشه، مثل يَبْسُطُ بیسط دیده میشه.

  لازم هست فونت بازنگری بشه.
  ممنون

  • مدیریت گفت:

   شاید شما از نسخه های قدیمی استفاده می کنید! نسخه جدید مشکل اعراب ندارد.
   مشکل یبـ را هم ما به شکلی که شما می فرمایید نمی بینیم. اما موافقیم که در نسخه بعدی لازم است که این حروف کمی منبسط تر باشد.
   y-1

 • حمید گفت:

  من الان مجموعه خانواده فونت ایران رو خریدم ولی مشکل این هست که اعداد رو در وب فقط انگلیسی تایپ میکنه حالا چه فارسی تایپ کنیم چه انگلیسی !!

 • حسین گفت:

  آیا فونت شما شما مانند فونت های سری F مریم میتواند اعداد نمودار های اکسل و بعضی اعداد در پاورپوینت فارسی نمی شود را فارسی کند؟ ‘

 • عبدالمجید نظری گفت:

  با سلام
  چگونه می توان این فونت را در سیستم اتوماسیون اداری بکار برد. ما از اتوماسیون همکاران سیستم با ویرایشگر HTML استفاده میکنیم. آیا این سیستم قابل پیاده سازی است و قبلا جایی اجرا شده است؟
  با تشکر

 • حسن گلشن گفت:

  حرف «ی» در حالت چسبان واقعا بد نوشته شده است. مانند «نون» که ضربه خورده و له شده باشد! این نوع نوشتار حرف ی فونت ایران را از رده فونت های رسمی خارج کرده است.

  • مدیریت گفت:

   آقای گلشن ممنون از توجه شما. نکته ای که می فرمایید درست است. اما با توجه به استفاده زیاد و مهم فونت در حوزه تکنولوژی و متن های چند زبانه اسکلت بندی فونت‌های فارسی نسل جدید ناچار کمی تغییر کرده است. حروف نزولی مانند ی م ن ح ع… باید بسیار جمع و جور باشند و این به طراح اجازه اجرای حرکت مورد نظر شما که در سنت خط نسخ وجود دارد را نمی دهد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.