فونت استودیو

فونت استودیو بازسازی شده‌ٔ یک فونت قدیمی فراموش شده است. پس از ظهور نشر رومیزی بعضی حروف چاپی پر کاربرد به فونت کامپیوتری تبدیل شدند اما حروفی که در ادامه خواهید دید از آن دسته نبوده و به تازگی توسط استودیو دفتر و از روی نمونه‌های چاپی قدیمی بازسازی و به فونت تبدیل شده است.

برای ایجاد حس و حال کهنه و نوستالژیک، فونت استودیو دارای کمی خوردگی، بی نظمی در اتصال حروف و عدم تناسبات عمدی است. بنابراین اگرچه این حروف در زمان خود ویژه متن بوده است اما فونت استدیو یک فونت نمایشی محسوب می‌شود و مناسب ایجاد حس و حال قدیمی در آثار گرافیکی است.

فونت استودیو

فونت استودیو

۱٫۱       1400/08/02
۶۸٬۰۰۰ ت
رایگان
۴۰٬۰۰۰ ت
۳۰٬۰۰۰ ت
۱۲۰٬۰۰۰ ت
۱۰۰٬۰۰۰ ت
۳۵۰٬۰۰۰ ت
۳۰۰٬۰۰۰ ت
۱۲۰٬۰۰۰ ت
۱۰۰٬۰۰۰ ت
۱٬۲۰۰٬۰۰۰ ت
۱٬۱۵۰٬۰۰۰ ت
۶۸٬۰۰۰ ت


در بسته فونت استودیو موارد زیر را دریافت می‌کنید:

  1. فونت‌های اصلی: با فرمت ttf و Otf در ۱ وزن.

فونت استودیو در سه زبان فارسی، انگلیسی قابل استفاده است.

 
در بسته فونت استودیو موارد زیر را دریافت می‌کنید:

  1. فونت‌های اصلی: با فرمت ttf و Otf در ۱ وزن.

فونت استودیو در سه زبان فارسی، انگلیسی قابل استفاده است.

  

حروفِ تازه‌ی کهنه!

طراحان گرافیک، طراحان فضای مجازی و وبسایت، ناشران، مطبوعات، طراحان صحنه، هنرمندان و همه‌ی آن‌ها که به نوعی با تایپ‌فیس‌های فارسی سروکار دارند، همواره با کمبودِ حروفی با حال‌ وهوای قدیمی، برای ساخت فضاهای نوستالژیک مواجه هستند.
به‌همین دلیل، هر وقت پای اِلقایِ حسّی قدیمی به کمک یک فونت به میان می‌آید، یا باید بی‌خیالش بشویم یا با دستکاریِ نمونه‌های موجود، عجالتاً کارمان را راه بیندازیم!

 

برش‌هایی از چند روزنامه و کتاب قدیمی

برش‌هایی از چند روزنامه و کتاب قدیمی

 

یک سابقه طولانی!

قدمت این فونت که امروز؛ با نام‌ «استودیو» نام‌گذاری‌ شده‌ است؛ به روزنامه‌ها، آگهی‌ها و کتاب‌هایی برمی‌گردد که حدود ۷۰ سال پیش به شیوه‌ی «چاپ سُربی» منتشر می‌شدند. اوج استفاده از این حروف در دوران پهلوی بوده و هویت طرّاح احتمالی آن نامشخص است.
باخروج حروف سُربی از گردونۀ تولید، این فونت نیز رفته‌رفته به محاق فراموشی رفت.

صفحاتی از مجله‌ی «کتاب هفته»- ۱۳۴۰

صفحاتی از مجله‌ی «کتاب هفته»- ۱۳۴۰

 

برش‌هایی از چند روزنامه / دهه‌های 30 و 40 شمسی

برش‌هایی از چند روزنامه / دهه‌های 30 و 40 شمسی

 

حفظ اصالت و هویت!

در طی مراحل بازسازی، به تغییر شکلی (دفرماسیون) که پروسه‌ی چاپ سـربی با گذر زمان در ریخت حروف به وجـود می‌آورد وفادار بودیم. شکل حروف و اتصالات تناسب دقیقی با هم ندارند، بعـضی به‌صورت صحیح بر روی خط کرسی قرار ندارند و تناسب و اندازه‌ی حروفِ همسان لزوماً شبیه به یکدیگر نیست. در محیط و سطح حروف بافت‌ها و خوردگی‌هایی مشاهده می‌شود که تلاش کردیم همه را حفظ کنیم. همچنین در نسخه نهایی، کاراکترهای اول، وسط، آخر و تنهای حروف، هر کدام شکل و بافتِ مختص به خود را دارند و اینطور نیست که مثلاً خانواده حروف «س» و «ش» تنها با اضافه کردن چند نقطه ساخته شده باشند.

وفاداری به منابع اصلی در جهت حفظ شباهت و ماهیت

وفاداری به منابع اصلی در جهت حفظ شباهت و ماهیت

 

بزرگ تا متوسط!

فونت استودیو با حفظ اصالت تصویری و پایبندی به منابع اصلی، به کمک اصلاحات و اضافه کردن امکانات جدید، نیازهای گوناگون شما را در فضای طراحی گرافیک، طراحی وب، فضای مجازی، طراحی تبلیغاتی، مطبوعاتی، کتاب‌آرایی، طراحی هنری و… برآورده می کند. اگر چه بیشترین کاربردِ فونت استودیو در اندازه‌های بزرگ است، اما این فونت در حد فاصل اندازه‌های متوسط تا ترکیبات درشت، همچنان زیبایی، خاص‌بودن، خوانایی و وقار خود را حفظ می‌کند.

فونت استدیو

فونت استدیو

 

فونت استدیو

فونت استدیو

 

استودیوی عربی!

با پیش‌بینی اِعراب‌ها و برخی ترکیبات‌ خاص، فونت استودیو می تواند از متن‌های به زبان عربی پشتیبانی کند.

فونت استدیو /عربی

فونت استدیو /عربی

 

اعداد/ علائم/ حروف کردی

اعداد/ علائم/ حروف کردی

 

 

هم‌خانواده‌ی انگلیسی برای استودیو

تایپ‌فیس انگلیسی که برای همنشینی با «استودیو» انتخاب شده است، پس از ایجاد خوردگی‌، بافت و تغییراتی در ترکیب‌، بیشترین شباهت را به هم‌خانواده‌ی فارسی‌اش پیدا کرده تا در متون دوزبانه این جنس و شخصیت حروف متناسب و یکدست به نظر بیایند.

هم‌خانواده‌ی انگلیسی برای فونت استودیو

 

علائم و اَشکالِ کمکی / Symbols

در فرآیند تایپ کردن، با استفاده از علائمی که در جدول حروفِ فونت استودیو قرار داده شده ، می‌توانید به جذابیت طراحی اضافه کنید.
این علائم را از پنجره Glyphs در نرم افزارهای گرافیکی به صورت دستی به نوشته ها اضافه کنید.

فونت استدیو / علائم

فونت استدیو / علائم

 

 

فونت استودیو ؛ سال ۱۳۹۶ در استودیو دفتر و زیر نظر مجید کاشانی بازسازی، اصلاح و اجرا شد. تعداد زیادی روزنامه، کتاب، مجله و آگهی‌های قدیمی، منابعی بودند که برای استخراج حروف و ترکیبات مورد استفاده قرار گرفتند. این فونت اولین بار برای مدتی محدود در سایت «اهدای عضو ایرانیان» عرضه شد و همه عواید مالی آن صرف درمان بیماران نیازمند پیوند عضو شد. سرانجام پس از وقفه‌ای حدودا سه ساله، آبان‌ماه ۱۴۰۰، در وبسایت «فونتیران» عرضه می‌شود.

 

همکاران استودیو دفتر در این پروژه:
مدیر هنری: مجید کاشانی
همکاران: ملیکا حسینی، معراج قنبری
با قدردانی از همراهی: دامون خانجانزاده، محمدرضا عبدالعلی
و سپاس ویژه از: امیر مصباحی، مسلم ابراهیمی و انجمن اهدای عضو ایرانیان.

 

دانلود رایگان فونت استودیو !

دقت کنید که این فونت رایگان نیست. اگر وبسایت یا کانالی را مشاهده کردید که این فونت را با قیمت ارزان‌تر، با تخفیف یا رایگان عرضه کرده است آن را معرفی کنید تا پیگیری قانونی توسط فونت ‌ایران انجام شود.

 

قوانین و مقررات:

فونت استودیو یک نرمافزار مالکیتی محسوب میشود. مالکیت این نرمافزار به طراح آن، استودیو دفتر تعلق دارد و فروشنده انحصاری آن fontiran.com است. شما با خرید این محصول، حق تکثیر، توزیع و ایجاد تغییر در فایلها را نخواهید داشت.

با خرید فونت استودیو اجازه استفاده دسکتاپ را دارید. یعنی می توانید در کامپیوترهای شخصی خود آنرا نصب کنید و انواع خروجی چاپ و فایل گرافیکی داشته باشید. (کپی فایل ها تنها برای تهیه نسخه پشتیبان مجاز خواهد بود.)

برای استفاده از فونت استودیو لازم است تا حتما فایل فونتها توسط شخص کاربر از دامنهی fontiran.com خریداری شده باشد، همچنین برای هر محصول، لایسنس مناسب صادر شده باشد.

برای استفاده از فونت استودیو در پروژه‌های نرم افزاری و وب‌سایت لازم است بر اساس سطح تجاری (کوچک یا بزرگ) یک لایسنس (به نام پروژه) خریداری کنید.

برای استفاده از این فونت در یک مجموعه (شرکت، موسسه، سازمان) لازم است به نام مجموعه یک لایسنس حقوقی خریداری شود.

برای استفاده از فونت استودیو در قالب‌های فروشی لازم است به نام قالب یک لایسنس ویژه خریداری شود.

برای استفاده نامحدود از این فونت در شرکت‌های بزرگ (هلدینگ) پروژه‌های پیمانکاری، سیستم‌های سایت‌ساز و برنامه‌های فارسی نویس لازم است لایسنس نامحدود خریداری نمایید.

چرا خرید کنیم؟

جدای از رعایت مقررات و حقوق پدیدآورنده بهتر است هر طراح به صورت شخصی و با ایمیل خود فونت را خرید کند.

توجه داشته باشید که فونتهای سایت فونت ایران به مرور تکمیل و رفع عیب میشوند.

تنها شخص خریدار است که میتواند از طریق پنل خود آخرین نسخه را دریافت کند.

ایمیل بروز رسانی ها و رفع باگ ها تنها به ایمیل خریدار ارسال میشود.

اگر مشتری شما ملزم به رعایت قوانین کپی رایت باشد (بخصوص شرکتها، سازمانها و برند های شناخته شده) شما ناگزیر هستید برای استفاده از این فونت در محصول مورد نظر یک لایسنس صادر کنید. تنها شخص خریدار است که می تواند برای فونت خرید شده لایسنس ایجاد کند.

استودیو دفتر با تمرکز بر مدیریت هنری، طراحی گرافیک و مشاوره برای ناشران، مراکز هنری، رویدادهای فرهنگی و هنرمندان مشغول فعالیت است. استودیو دفتر همچنین در پروژه های پژوهشی خود سعی دارد به مدد تحقیق، نگارش و فن‌آوری‌های نوین، نوری بر گوشه‌های تاریک و مغفول‌مانده هنرمندان، آثار، رویدادها و مکان‌های فرهنگی ایران بتاباند. استودیو دفتر، پیش‌تر (در سال ۱۳۹۶) دو فونت «استودیو» و «دفتر» که از روی دو خانواده حروف سُربی قدیمی برداشت شده‌اند را بازسازی کرده.
رضا سالاری‌فر متولد ۱۳۶۷ تهران
دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد رشتۀ گرافیک از دانشگاه تهران می‌باشد.
دوره‌های آشنایی با طراحی تایپ را در دانشگاه زیرنظر صداقت جباری و مسعود سپهر و به موازات در کلاس‌های آزاد مدرسۀ ویژه با دامون خانجان‌زاده گذرانده است.
در زمینه طراحی تایپ و پیاده‌سازی فونت با استودیوهای مختلفی همچون استودیو کارگاه، استودیو سپهر، استودیو دفتر و استودیو مرکزی همکاری نزدیک داشته است.
تاکنون به عنوان طراح از او خانوادۀ تایپ‌فیس اختصاصی بانک سامان، خانوادۀ فونت رویاسمین و خانواده فونت رودکی برای بنیاد رودکی انتشار یافته است.

فونت های مرتبط

نظرات کاربران