فونت تحریر

فونت تحریر یک تایپ متن فارسی و عربی است که بر پایه خط نسخ طراحی شده و از ساختار آشنا و رسمی‌ای که در حروف ویژه‌ی متن وجود دارد، برخوردار است. در طراحی فونت تحریر خوانایی و زیبایی به اندازه‌ یکدیگر اهمیت داشته است و با بهره‌گیری از جذابیت‌های فرمی خط نسخ عربی و لحاظ کردن برتری نسبت دور به سطح در نسخ ایرانی؛ توانسته تحریر را به عنوان چهره‌ای تازه از خط نسخ چاپی معرفی کند.

در طراحی و پیاده‌سازی خانواده فونت تحریر سعی بر این بوده است که با تنظیم نسبت ارتفاع و اندازه حروف و تنظیم نسبت دیگر کرسی‌ها با هم، محصولی مطابق با نیازهای روز طراحی گرافیک و نشر رومیزی در اختیار کاربر قرار بگیرد.
الگوی کلی و بافت خاکستری متن آن برای استفاده در پیکربندی روزنامه‌ها و صفحه‌آرایی و طراحی کتاب، مجلات و بطور کلی برای استفاده در متون طولانی چاپی طراحی شده است. تحریر در وزن‌های تیره‌تر به عنوان تایپ تیتر رسمی قابل استفاده در عناوین، سرفصل‌ها و سوتیترها است.

فونت تحریر

فونت تحریر

۴٫‍۳       1399/08/13
۱۱۸٬۰۰۰ تومان
رایگان
۵۰٬۰۰۰ تومان
۲۵٬۰۰۰ تومان
۳۰۰٬۰۰۰ تومان
۲۵۰٬۰۰۰ تومان
۵۰۰٬۰۰۰ تومان
۳۸۰٬۰۰۰ تومان
۲۰۰٬۰۰۰ تومان
۱۷۰٬۰۰۰ تومان
۲٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان
۱٬۸۸۰٬۰۰۰ تومان
۱۱۸٬۰۰۰ تومان


در بسته فونت تحریر موارد زیر را دریافت می‌کنید:

1. فونت های اصلی: با فرمت ttf و otf در ۶ وزن 
2. وب فونت: ویژه استفاده در وب سایت با فرمت های eot ، woff ، woff

 در بسته فونت تحریر موارد زیر را دریافت می‌کنید:

1. فونت های اصلی: با فرمت ttf و otf در ۶ وزن 
2. وب فونت: ویژه استفاده در وب سایت با فرمت های eot ، woff ، woff

 


بسته های مرتبط

با خرید فونت تحریر قیمت بسته های زیر به صورت ما به تفاوت محاسبه خواهد شد.

قیمت اصلی پس از خرید این فونت
فونت تحریر (اقتصادی) فونت تحریر (اقتصادی) ۲ وزن ۴۸٬۰۰۰ تومان رایگان

 

ویژگی‌های اوپن‌تایپ در فونت تحریر

فونت تحریر در قالب اوپن‌تایپ و ویژگی‌های این قالب طراحی و تولید شده است. تحریر با تنظیم فواصل و کرنینگ‌های متناسب با متن و بهره‌مندی از حروف ترکیبی موجود در فونت تحریر تنوع فرمی بیشتری ایجاد کرده و به کمک آن، به متن جلوه‌ای بسیار پویا بخشیده است، و به تولید طرحی کمک کرده است که الگوی کلی آن به ویژه در تنظیم روزنامه‌ها بسیار مناسب است. فناوری دیجیتال با اجازه دادن به کاراکترهای گسترده و برخی از نماد‌های اضافی، اعراب‌گذاری دقیق و همچنین با امکان استفاده از جایگزین‌های متنی به فونت تحریر امکان داده طراحی متن را بهبود ببخشید و به این ترتیب نحوه تعامل و شیوه استفاده‌ی طراح و تجربه کار  با تایپ‌فیس متن را ارتقا داده است.

کافیست در نرم افزارهای ادوبی از پنل تایپ کاراکتر Standard Ligatures را فعال کنید.

ترکیبات لیگچر در فونت تحریر

 

کافیست در نرم افزارهای ادوبی از پنل تایپ‌کاراکتر Stylistic Alternates را فعال کنید.

حروف جایگزین Alternates در فونت تحریر

 

 

خانواده‌ی تحریر

فونت تحریر در شش وزن نازک (Book) معمولی (Regular) میانه (Medium) تیره (‌Bold)  بسیارتیره (‌ExtraBold) و سیاه (Black) موجود است.
 هر ۶ وزن فونت شامل گلیف‌های لاتین هستند و در یک قلم منفرد می‌شود متن را در هر دو زبان لاتین و فارسی تنظیم کرد.

فونت تحریر tahrir

فونت تحریر مجموعه کاراکترهای اصلی لاتین را شامل می‌شود و از همه زبان‌هایی که از خط فارسی استفاده می‌کنند پشتیبانی می‌کند. اینها شامل عددی جدولی و متناسب عربی، فارسی و اردو و مجموعه‌ای از اعداد جداول اروپایی (لاتین) است.
قلم تحریر طبق استاندارد جهانی یونیکد ساخته شده و در تمامی محیط‌های متنی و نرم‌افزاری که از خط فارسی پشتیبانی می‌کنند قابل استفاده است.

قلم قرآنی

 

 

قوانین و مقررات:

فونت تحریر یک نرمافزار مالکیتی محسوب میشود. مالکیت این نرمافزار به طراح آن، رضا غفاری تعلق دارد و فروشنده انحصاری آن fontiran.com است. شما با خرید این محصول، حق تکثیر، توزیع و ایجاد تغییر در فایلها را نخواهید داشت.

با خرید فونت تحریر اجازه استفاده دسکتاپ را دارید. یعنی می توانید در کامپیوترهای شخصی خود آنرا نصب کنید و انواع خروجی چاپ و فایل گرافیکی داشته باشید. (کپی فایل ها تنها برای تهیه نسخه پشتیبان مجاز خواهد بود.)

برای استفاده از این فونت لازم است تا حتما فایل فونتها توسط شخص کاربر از دامنهی fontiran.com خریداری شده باشد، همچنین برای هر محصول، لایسنس مناسب صادر شده باشد.

برای استفاده از این فونت در پروژه‌های نرم افزاری و وب‌سایت لازم است بر اساس سطح تجاری (کوچک یا بزرگ) یک لایسنس (به نام پروژه) خریداری کنید.

برای استفاده از این فونت در یک مجموعه (شرکت، موسسه، سازمان) لازم است به نام مجموعه یک لایسنس حقوقی خریداری شود.

برای استفاده از این فونت در قالب‌های فروشی لازم است به نام قالب یک لایسنس ویژه خریداری شود.

برای استفاده نامحدود از این فونت در شرکت‌های بزرگ (هلدینگ) پروژه‌های پیمانکاری، سیستم‌های سایت‌ساز و برنامه‌های فارسی نویس لازم است لایسنس نامحدود خریداری نمایید.

چرا خرید کنیم؟

جدای از رعایت مقررات و حقوق پدیدآورنده بهتر است هر طراح به صورت شخصی و با ایمیل خود فونت را خرید کند.

توجه داشته باشید که فونتهای سایت فونت ایران به مرور تکمیل و رفع عیب میشوند.

تنها شخص خریدار است که میتواند از طریق پنل خود آخرین نسخه را دریافت کند.

ایمیل بروز رسانی ها و رفع باگ ها تنها به ایمیل خریدار ارسال میشود.

اگر مشتری شما ملزم به رعایت قوانین کپی رایت باشد (بخصوص شرکتها، سازمانها و برند های شناخته شده) شما ناگزیر هستید برای استفاده از این فونت در محصول مورد نظر یک لایسنس صادر کنید. تنها شخص خریدار است که می تواند برای فونت خرید شده لایسنس ایجاد کند.

رضـا غــفـاری | تایپ دیزاینر
عضو رسمی انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران از سال ۱۳۸۷
• طراح فونت «نـود» به سفارش برنامه تلویزیونی ۹۰
• طراح فونت «ابتکار» به سفارش روزنامه ابتکار
• طراح فونت «سمیر»
• طراح فونت «تحریر»
• طراح فونت «عنوان»
• طراح فونت «تجرید»
• تقدیر شده سرو نقره‌ای برای طراحی قلم (فونت) «سمير» در بخش ساير آثار طراحی گرافيک نخستين دوسالانه سرو نقره‌ای انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران - ۱۳۸۹
• تقدیر شده سرو نقره‌ای برای طراحی قلم (فونت) «عنوان» در بخش طراحی حروف فارسی دومين دوسالانه سرو نقره‌ای انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران - ۱۳۹۰
• تقدیر شده سرو نقره‌ای بهترین سفارش دهنده برای «طراحی فونت برنامه نود» در سومين دوسالانه سرو نقره‌ای انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران - ۱۳۹۴
• تقدیر شده در مراسم جشن ۵ سالگی مدرسه تخصصی گرافیک ویژه - خانه هنرمندان ایران - ۱۳۸۹
• شرکت در نخستين دوسالانه سرو نقره‌ای انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران - ۱۳۸۹
• شرکت در اولين نمایشگاه گروهی طراحی تایپ فارسی - خانه هنرمندان ایران - گالری ممیز - ۱۳۸۹
• شرکت در مسابقه طراحی حروف Letter 2 در انجمن بین‌المللی طراحی حروف ATypI - د ۱۳۸۹
• شرکت در دومین دوسالانه سرو نقره‌ای انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران - ۱۳۹۰
• شرکت در سومین دوسالانه سرو نقره‌ای انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران - ۱۳۹۴

فونت های مرتبط

نظرات کاربران

 • آصف غزنوی گفت:

  خدا قوت. کارهای تان حرف نداره اما قیمت‌ها فوق‌العاده بالاست

 • رامین نعمتی گفت:

  سلام بر شما
  تبریک عرض می‌کنم بابت طراحی این فونت جدید. حقیقتاً بسیار زیباست. من خیلی از این فونت لذت بردم، ولی متأسفانه قیمت آن بسیار بالاست. در صورت تخفیف لطفاً اطلاع‌رسانی کنید تا من هم بخرم.

 • سجاد آرمیون گفت:

  تعجب می کنم از دوستانی که میگن قیمت بالاست! با یک فونت فارسی مناسب چقدر کار میشه بست؟ به نظرم کم لطفی می‌کنید!

  • امیر محمد (خریدار) گفت:

   با شما موافقم. قیمت فونت و تعداد فروش اون باید طوری باشه که برای طراحش ارزش وقت گذاشتن و پشتیبانی‌های آینده رو داشته باشه تا فونت‌های بهتر و حرفه‌ای‌تر تولید بشن. ما هم که از فونت برای دل خودمون استفاده نمی‌کنیم؛ برای تولید محصول یا خدماتی استفاده می‌کنیم که برامون درآمد ایجاد میکنه. فونت هم برای ما یک ابزاره کنار ابزارهای دیگه که باید بابتش هزینه پرداخت کنیم.

 • علیرضا براتی گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید خدمت تیم فونت ایران. ممنون از بابت قلم های خوب و زیبا

  نقدی که وجود داره بر نحوه قیمت گذاری فونت ها مربوط میشه… فونت تحریر قطعا یکی از بهترین و زیباترین فونت هاییه که عرضه شده. اما نسبت به قلم های دیگه با وریبل و وزن های مختلف میشه گفت گرونه. درسته طراح هم زحمت کشیده و زمان زیادی رو بابت این قلم صرف کرده اما عنایت داشته باشید که ارزش گذاری قلم باید در مقایسه با قلم های دیگه صورت بگیره و در اصل مبناهای مشخصی هم داره… عنایت داشته باشید با عرضه یه فونت اونم با یه رقم خاص ، جمع زیادی از طراحان رو از این فونت بی بهره میذارید. شاید بشه این کسر سود حاصله رو با افزایش تعداد مشتریان و فروش بیشتر حفظ کرد و جدا از این به نظرم برای طراح هم به لحاظ معنوی قطعا خیلی مهمه که به جای اینکه تعداد کمی ، قلم رو بخرن و استفاده کنن تعداد نفرات بیشتری از این قلم بهره مند بشن
  در پایان هم از تیم شما و طراح قلم تشکر می کنم
  من مشکلی از بابت قیمت قلم ندارم اما دوستان طراحی دارم که شاید درآمد تجاری نداشته باشن اما از سر دلخوشی طرح میزنن و عاشقانه دوس دارن قلم های خوبی رو توی طراحی هاشون بگونجونن.
  این رو هم مد نظر داشته باشین که اکثر طراح ها ساعت ها وقت میذارن و طرح میزنن برای یه درامدی که شاید هزینه اصطحلاک سیستم و ضرر هایی که به ستون فقرات و چشمشون وارد میشه نباشه…
  پس با همه اینها قیمت گذاری مهمه
  فونت ها رو محدود به طراح های درآمد دار و قشر خاصی نکنید . فونت ایران رو، بستری برای تمام مخاطبان فارسی زبانی کنین که میتونن این فونت رو تو سیستم هاشون نصب کنن و با برنامه های مختلف ازشون لذت ببرن
  و در پایان هم اگر طراح موافق قیمت پایین تر نبودن با درصد های تخفیف مناسب تری سعی کنین این قشر از مخاطبانتون رو راضی نگه دارین

  با تشکر فراوان

 • رضا حافظی گفت:

  تعجب میکنم از دوستانی که خودشون هم کارشون (احتمالا گرافیک و هنر) هست و صحبت از قیمت بالا میکنن! هزینه خرید یک فونت معادل با خوردن یک شب شام بیرون از منزل هست!!! برای غذا غر نمیزنیم ولی برای ثمره هفته‌ها و ماه‌ها تلاش یک هنرمند غر میزنیم!

 • مصطفی سلیمی گفت:

  درود بسیار عالیست و با توجه به زحمت بسیار بالای طراحی و این مجموعه ی کامل هزینه منطقی ست
  خدا قوت.

 • امیر محمد (خریدار) گفت:

  فونت بسیار زیبا و خوانایی برای مقاله، کتاب و نشریه است. الان که خانوادۀ وزن‌های آن هم تکمیل شده بسیار انتخاب خوبی برای نوشته‌های بلند است.

 • امیر گفت:

  فونت فوق العادست ولی واقعا قیمتاتون فضاییه؛
  میدونم طراح عزیز زمان زیادی برای این کار گذاشته
  میدونم شرایط اقتصادی سخته و این شاید تنها راه کسب درامد دوست طراح فونتمون باشه ولی توروخدا یکمی انصاف داشته باشید
  بیشتر متقاضیان این فونت فریلنسر ها هستن
  حداقل مدل سه وزنش رو با قیمت پایین تر عرضه کنید ما هم بتونیم استفاده کنیم

 • یاسین نظری نژاد گفت:

  فونت خیلی جالبی هست در عین حفظ اصالت و گذشته‌ی خودش به نوعی امروزی هم شده و برای مطبوعات بسیار مناسبه

 • امین مداحیان (خریدار) گفت:

  سلام و درود خدمت طراح عزیز ، من این فونت رو خریداری کردم ضمن عرض تشکر سوالی از طراح ( یا فونتیران) داشتم : تا چه حد این فونت با رسم الخط و شکل بصری خط نسخ منطبق است ؟ و تا چه میزان بر انطباق کلی این فونت بر خط نسخ حساسیت به خرج داده شده است ؟ سپاس