فونت دیباج

فونت دیباج روایتگر است. روایتگر داستان ها، اتفاقات و رویدادهای زندگی با لحنی صمیمی. این تایپ‌فیس از ابتدا برای کاربرد در متن های بلند داستانی، طراحی شد. بنابراین خوانا بودن در کنار داشتن لحن صمیمی و روایتگر اهمیت فراوانی داشت.
از جمله عواملی که برای حفظ خوانایی در اندازه متن (pt12~7) مورد توجه قرار گرفتند، حلقه های نسبتا بزرگ، خطوط کرسی منظم و محدود، رعایت اصول فاصله گذاری درستِ متناسب با ریتم و فرم حروف برای ایجاد خاکستری متن سالم و اغراق در محور عمودی حروف بوده است.
متناسب با این اهداف برای طراحی فونت دیباج از خط محقق الهام گرفته شد. و تلاش بر این بود تا دیباج علاوه بر پایبندی به ریشه خود، مدرن و امروزی باشد.
فرم منحنی حروف ( نسبتِ دور بیشتر) باعث حرکت راحت تر چشم بر روی سطرها شده و و آن را تبدیل به فونتی روان و سیال کرده است.
فونت دیباج دارای 9 وزن است که وزن های پایه آن برای استفاده در نوشته‌های بلند در کتاب و مجلات و… مناسب هستند و وزن های ضخیم آن برای آثار گرافیکی و تبلیغات. در وزن های ضخیم تر این قلم از دور حروف کاسته شده و فراز و فرودها کوتاه تر شده اند تا انسجام بیشتری برای نوشتن عنوان نوشتار داشته باشند و نگاه مخاطب را جذب کنند. دیباج یک قلم کامل برای پاسخ به تمام نیازهای نوشتاری دریک پروژه ست.
وزن های light و Ultra-Light آن، به دلیل دور متعادل، کنتراست ضخامت کنترل شده ، فضای منفی مناسب در حلقه ها و کاسه ها و نیز کرنینگ و ترکینگ درست و سالمش، گزینه خوبی برای استفاده در طراحی اپلیکیشن ها است.
وزن های پایه این فونت زیر نظر و با راهنمایی‌هایی اساتید محترم آقای صداقت جباری و آقای دامون خانجانزاده طراحی شده است. سپاس فراوان از هر دو استاد عزیز.

فونت دیباج

فونت دیباج

۱٫۰       1400/05/08
۱۷۸٬۰۰۰ تومان
رایگان
۶۰٬۰۰۰ تومان
۳۰٬۰۰۰ تومان
۳۵۰٬۰۰۰ تومان
۳۰۰٬۰۰۰ تومان
۶۰۰٬۰۰۰ تومان
۵۰۰٬۰۰۰ تومان
۲۰۰٬۰۰۰ تومان
۱۵۰٬۰۰۰ تومان
۲٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان
۱٬۸۰۰٬۰۰۰ تومان
۱۷۸٬۰۰۰ تومان

بسته های مرتبط

با خرید فونت دیباج قیمت بسته های زیر به صورت ما به تفاوت محاسبه خواهد شد.

قیمت اصلی پس از خرید این فونت
فونت دیباج اقتصادی فونت دیباج اقتصادی ۳ وزن ۹۸٬۰۰۰ تومان رایگان

در بسته فونت دیباج حرفه‌ای موارد زیر را دریافت می‌کنید:

 1. فونت‌های اصلی: با فرمت ttf و otf در ۹ وزن.
 2. وب‌فونت: فونت‌های ویژه استفاده در وب‌سایت با فرمت‌های woff . woff2
 3. فونت‌های با اعداد فارسی: فونت‌هایی که در آنها اعداد انگلیسی و عربی هک شده است تا بصورت فارسی نشان داده شود.
 4. فونت بدون انگلیسی: فونت‌هاییکه فاقد حروف و اعداد انگلیسی هستند. (مناسب برای ترکیب با فونت انگلیسی دلخواه در طراحی وب)
 5. راهنما: راهنمای استفاده از حروف جایگزین و ترکیبات.

فونت دیباج از زبان فارسی، عربی و انگلیسی پشتیبانی می‌کند.

 

تنوع وزن‌ها در فونت دیباج:

خانواده فونت دیباج دارای 9 وزن (Medium, Semi Bold, Bold, Extra bold, Black, Super heavy، Regular، Ultra- Light, Light) است که همگی از نظر سبک طراحی از یک جنس هستند و عوامل تاثیرگذار در سطح خوانایی و روان خوانی در همه وزن‌ها اعمال شده است. (بسته اقتصادی دیباج تنها 3 وزن آن را شامل می‌شود.)

فونت دیباج

فونت دیباج

فونت دیباج

فونت دیباج

 

 

نمایش فونت دیباج در متن فارسی و عربی

فونت دیباج در گلیف های عربی از زبان های عربی، اردو، فارسی، کردی، ترکی، آذربایجانی، مازندرانی، لری، بلوچی پشتیبانی میکند.

 

فرم های جایگزین :

وجود فرم‌های متنوع از یک حرف در فونت دیباج این امکان را به طراح می دهد که متناسب با لحن و شخصیت متن یا پروژه، یا متناسب با سلیقه خود، بهترین فرم را برای تایپوگرافی انتخاب کند.

جایگزینی سبک نوشتاری حروف:

با فعال کردن استایل‌های فونت در Opentype Features می‌توانید از فرم‌های جایگزین‌ حروف در تایپوگرافی استفاده کنید:

 

Discretionary Ligatures

با فعال کردن این سبک در تنظیمات OpenType، ترکیبات جایگزین زیر فعال خواهند شد:

 

اعداد در فونت دیباج

 

 

جوایز فونت دیباج

 

 

دانلود رایگان فونت دیباج !

دقت کنید که این فونت رایگان نیست. اگر وبسایت یا کانالی را مشاهده کردید که این فونت را با قیمت ارزان‌تر، با تخفیف یا رایگان عرضه کرده است آن را معرفی کنید تا پیگیری قانونی توسط فونت ‌ایران انجام شود.

 

قوانین و مقررات:

فونت دیباج یک نرمافزار مالکیتی محسوب میشود. مالکیت این نرمافزار به طراح آن، عاطفه محمدی تعلق دارد و فروشنده انحصاری آن fontiran.com است. شما با خرید این محصول، حق تکثیر، توزیع و ایجاد تغییر در فایلها را نخواهید داشت.

با خرید فونت دیباج اجازه استفاده دسکتاپ را دارید. یعنی می توانید در کامپیوترهای شخصی خود آنرا نصب کنید و انواع خروجی چاپ و فایل گرافیکی داشته باشید. (کپی فایل ها تنها برای تهیه نسخه پشتیبان مجاز خواهد بود.)

برای استفاده از فونت دیباج لازم است تا حتما فایل فونتها توسط شخص کاربر از دامنهی fontiran.com خریداری شده باشد، همچنین برای هر محصول، لایسنس مناسب صادر شده باشد.

برای استفاده از دیباج در پروژه‌های نرم افزاری و وب‌سایت لازم است بر اساس سطح تجاری (کوچک یا بزرگ) یک لایسنس (به نام پروژه) خریداری کنید.

برای استفاده از این فونت در یک مجموعه (شرکت، موسسه، سازمان) لازم است به نام مجموعه یک لایسنس حقوقی خریداری شود.

برای استفاده از فونت دیباج در قالب‌های فروشی لازم است به نام قالب یک لایسنس ویژه خریداری شود.

برای استفاده نامحدود از این فونت در شرکت‌های بزرگ (هلدینگ) پروژه‌های پیمانکاری، سیستم‌های سایت‌ساز و برنامه‌های فارسی نویس لازم است لایسنس نامحدود خریداری نمایید.

چرا خرید کنیم؟

جدای از رعایت مقررات و حقوق پدیدآورنده بهتر است هر طراح به صورت شخصی و با ایمیل خود فونت را خرید کند.

توجه داشته باشید که فونتهای سایت فونت ایران به مرور تکمیل و رفع عیب میشوند.

تنها شخص خریدار است که میتواند از طریق پنل خود آخرین نسخه را دریافت کند.

ایمیل بروز رسانی ها و رفع باگ ها تنها به ایمیل خریدار ارسال میشود.

اگر مشتری شما ملزم به رعایت قوانین کپی رایت باشد (بخصوص شرکتها، سازمانها و برند های شناخته شده) شما ناگزیر هستید برای استفاده از این فونت در محصول مورد نظر یک لایسنس صادر کنید. تنها شخص خریدار است که می تواند برای فونت خرید شده لایسنس ایجاد کند.

عاطفه محمدی کارشناس ارشد رشته گرافیک دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران است. او طراحی قلم فارسی را از سال 91 به صورت حرفه ای شروع کرد و از همان سال ها در دانشگاه های غیر انتفاعی پارس، علم و فرهنگ و مرکز توسعه آموزش های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، مشغول به تدریس این شاخه بوده است.
او برای تایپ هایش موفق به کسب دیپلم افتخار دوسالانه سرو نقره ای سال 92 و مدال فونت برگزیده بیهنس تهران، شده است.
از مقالات و سخنرانی های او درباره تایپ عربی-فارسی:

- Mohammadi, Atefeh, Tooba Shahriar, and Sareh Malaki (2019) A Comparative Study of the Rules and Objectives of Typeface in the Nastaliq.The International Journal of Visual Design 13 (4): pp1-21. doi:10.18848/2325-1581/CGP/v13i04/1-21.

 - Mohammadi, Atefeh, Sedaghat Jabbari (2018) a comparative study of Tahoma and the structural principles of Persianscript. Honar-hay-ziba Honar-hay-tajassomi 23(3):pp65-74. doi:10.22059/JFAVA.2018.200368.665376

- Mohammadi, Atefeh (2019) “Persian Font’s Readability on virtual space”:2019, the sixth biennial of Sarve Noghre, Tehran, House of Iranian Artists

 - Mohammadi, Atefeh (2020) “A Comparative Study of the Rules and Objectives of Typeface in the Nastaliq”, Fifteenth International Conference in Design Principle & Practices, Universidad de Monterrey, Mexico.

 - Mohammadi, Atefeh (2020) “A comparative study of Tahoma and SegoeUI Arabic and the structural principles of Arabic script”, ATypI 2020 All Over: A Virtual Event

حجت نورالهی دانش‌آموخته دانشگاه هنر، طراح تایپ و توسعه دهنده فونت است که در زمینه طراحی و تولید تایپ فارسی و لاتین فعالیت می‌کند. زمینه‌های مورد علاقه وی در بازسازی و احیا و دیجیتال‌ کردن تایپ‌فیس‌های قدیمی و طراحی تایپ‌های متن کلاسیک و معاصر و همچنین تایپ‌های مخصوص صفحات نمایش است.

فونت های مرتبط

نظرات کاربران

 • مهدی محتاجی گفت:

  بسیار عالی بود

 • صابر معلم زاده گفت:

  تغیر‌حالت‌حرو‌ف‌در‌موبایل‌چطوری‌هست؟
  آیا‌تغیر‌میکنه؟

  • عاطفه محمدی گفت:

   متاسفانه چون این ویژگی به حالی پیش فرض در فونت وجود نداره و در گوشی موبایل پنل اپن تایپ برای تنظیم فونت نداریم، نمیشه از این قابلیت در گوشی استفاده کرد

 • سید علی طلوع گفت:

  چقدر این قلم زیباست! منو یاد قلم های آقای بختیاری فرد میندازه

 • sdkasdka گفت:

  من این فونت رو خریدم که برای چاپ استفاده کنم. دو تکته: پهنای اسپیس خیلی کم است و در نوشته معمولی کلمات به‌شدت به هم نزدیک می‌شوند (پهنای اسپیس حدود نصف پهنای اسپیس ایران‌سنس است) و سرکش گاف در فونت نوشته معمولی خیلی ریز است و انگار حرف ک بوده و یه چیزی در پرینت چسبیده به گوشه سرکش. ممنون

 • عباس شمس گفت:

  با سلام
  فونت زیبایی است. در موقع چاپ، از فونت آهنگ و فرهنگ خواناتر است. لطفا نظرتون را درباره میزان خوانایی فونت دیباج در مقایسه با فونت ایران بفرمایید.

 • عباس شمس گفت:

  سلام
  تشدید کلمه الله دو بار میاد. لطفا این را توی ویرایش بعد لحاظ بفرمایید.

 • امیرحسین کریمی گفت:

  بسیار فونت زیباییه، هم خوانایی داره و هم مقداری فانتزیه.
  من این فونت رو‌ نصب کردم، ولی وقتی تو word می‌خوام alternate-های «ک» و «ه‍» رو فعال کنم، این اتفاق نمیفته و فقط حرف «ی» تغییر می‌کنه. (مشکلی در استفاده از لیگچرها ندارم)
  یه سوال دیگه هم داشتم: آیا تو word میشه فقط بعضی از لیگچرها رو فعال کرد و نه همه رو؟

  ممنون میشم راهنمایی کنین.

  • عاطفه محمدی گفت:

   ممنونم خوشحالم حس خوبی به این فونت داشتید. درباره سوال دوم دسته بندی لیگیچرها با هم انجام شده و در صورت فعال بودن لیگیچرها با هم فعال خواهند بود. درباره سوال اول و حروف جایگزین من امتحان کردم و ی و هـ تغییر کردند اما موفق به تغییر کاف نشدم. حتما از توسعه دهنده تایپ جویا میشم و علت رو اطلاع میدم

 • akmfl گفت:

  باتشکر از ساخت این فونت کاربردی و زیبا
  خوب بود بعضی حروف مثل س وسط یا ت آخر چسبان، کمی تغییر میکرد تا با حروف قبلش همتراز میشدن. اینجوری که الان هست، چشم دچار خطای دید میشه و حروف رو تو یه خط نمیبینه، گرچه تو یه خط هستن. این بنظرم توی حرف س وسط، به دلیل اون بیرون زدگی دندونه اوله، که وقتی حرفی از پشت بهش وصل میشه، خوب دیده نمیشه. در مورد ت آخر چسبان هم به دلیل اون انحنای کمی که حرف ت پایین خط کرسی داره، این پیوستگی ظاهری دیده نمیشه. این تو ترکیباتی مثل کلمه بست میتونه بهتر دیده شه. البته بگم که س اول و ت آخر جدا خیلی خوبن و همین انحناها باعث زیبایی شده و اتفاقا باعث شده اندازه‌ حروف خوب حس بشن.

  در کل این نظر شخصی و نه کارشناسی من بود. اگر صلاح دیدین در به روزرسانی ها اعمال کنین. ممنون

 • akmfl گفت:

  متوجه شدم که نمایش حروف تو نرم‌افزارهای آفیس با خروجی PDF-شون فرق داره. لذا کامنت قبلی من درمورد حروف س و ت چسبان (که هنوز در انتظار تاییده) درست نیست و لحاظ نفرمایید.

  تشکر

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.