پرسش‌های متداول درباره لایسنس فونت

۱- چگونه می توانم یک لایسنس معتبر برای وبسایت و نرم افزارم داشته باشم.

می‌توانید همراه با خرید فونت یک لایسنس نیز خریداری کنید اما اگر قبلا فونت را خریداری کرده‌اید کافیست وارد حساب کاربری خود شوید و در زیر ردیف فونت مورد نظر با وارد کردن نام پروژه یا شرکت و آدرس اینترنتی آن متناسب با سطح تجاری یک لایسنس ثبت کنید.

 

۲-آیا با خرید فونت اجازه استفاده از آن را نداریم و باید برای هر پروژه لایسنس خریداری کنیم؟

شما با خرید فونت می توانید در کامپیوترهای شخصی خود آن‌را نصب کنید و انواع خروجی چاپ و فایل گرافیکی داشته باشید. (برای انجام این امور نیازی به اخذ لایسنس ندارید)

تنها برای استفاده‌های نرم افزاری و تیمی که نیاز است فایل فونت در درون پروژه قرار داشته باشد  (مانند پروژه‌های طراحی وب ، اپلیکیشن، اسکریپت، قالب و …) یا بین افراد و سیستم‌ها به اشتراک گذاشته شود. نیاز است به نام پروژه یا شرکت و با توجه به سطح تجاری لایسنس اخذ شده باشد.

 

۳-آیا برای هر وب‌سایتی که با فونت‌های شما طراحی می‌کنم باید دوباره فونت را خریداری کنم؟

خیر. یکبار خرید فونت برای همیشه کافیست. شما پس از خرید فونت پنل کاربری خواهید داشت که می‌توانید در درون آن برای تعداد نامحدودی وبسایت لایسنس ایجاد کنید.

 

۴- هزینه تهیه انواع لایسنس چقدر است؟

در باکس خرید فیلد انتخاب لایسنس می‌توانید قیمت هر لایسنس را در صورتحساب خرید ببینید. برای کسب اطلاعات بیشتر صفحه:  انواع لایسنس‌های فونت‌ایران را ببینید.

 

۵- ما یک شرکت طراحی وبسایت هستیم کدام لایسنس مناسب کار ماست؟

شما لازم است برای هرکدام از مشتریان خود بصورت مجزا و به نام آنها لایسنس ثبت کنید.

در شرایط خاص (اگر شرکت بزرگ یا پرکاری هستید) می توانید با خرید یک لایسنس نامحدود و رعایت شرایط (درج نام شرکت در سایت های طراحی شده) از فونت در همه پروژه های پیمانکاری استفاده کنید.

 

۶- برای چه استفاده‌های لایسنس لازم است؟

برای هر استفاده‌ای که شما را ناچار کند فونت را (علاوه بر نصب در کامپیوتر شخصی خود) کپی و تکثیر کنید لایسنس نیاز است.

مثلا برای استفاده‌های نرم افزاری که نیاز است فایل فونت در درون پروژه قرار داشته باشد  (مانند پروژه‌های طراحی وب ، اپلیکیشن، اسکریپت، قالب و …) نیاز است به نام پروژه و با توجه به سطح تجاری پروژه لایسنس اخذ شده باشد. یا مثلاً هنگامی که برای اجرای یک کمپین تبلیغاتی یا پروژه بزرگ فایل فونت بین اعضای تیم یا شرکت به اشتراک گذاشته شود.

 

۷- شرکت (یا شخص طراحی) که سایت ما را طراحی کرده است از فونت شما استفاده کرده است و ما اکنون طی اخطار شما متوجه کپی‌رایت و قوانین استفاده فونت شده ایم! تکلیف چیست؟

شرکت یا شخص طراحی که از فونت استفاده ‌می‌کند موظف است شما را در جریان قوانین استفاده فونت قرار دهد. یا ایشان تماس بگیرید و موضوع را مطرح کنید.

اگر حاضر به پذیرش هزینه لایسنس نشدند ناچارید هم فونت و هم لایسنس را خودتان خریداری کنید.

 

۸- مدت زمان اعتبار لایسنس‌های فونت ایران چقدر است؟

لایسنس‌های فونت ایران محدودیت زمانی ندارد و دائمی است.

 

۹- وبسایت‌ من فروشگاهی (تجاری) است اما تازه شروع کرده‌ام و هنوز درآمدی کسب نکرده‌ام. آیا می‌توانم فعلاً از لایسنس غیرتجاری (رایگان) استفاده کنم؟

بله می توانید تا زمانی که از کسب درآمد وبسایت یا برنامه‌اتان مطمئن نشده‌اید از لایسنس غیرتجاری رایگان استفاده کنید.

 

۱۰- چگونه می‌توانم از لایسنس رایگان فونت ایران سنس استفاده کنم؟

به هر صورت باید فونت را خریداری کنید. (خودِ فونت رایگان نیست) اما بعد از خرید می توانید برای پروژه‌های غیرتجاری خود لایسنس رایگان اخذ کنید.

 

۱۱- ما شرکتی هستیم که وب‌سایت‌ها و نرم افزارهای متعددی داریم. کدام لایسنس برای ما مناسب است؟ آیا لازم است برای هرکدام از محصولات خود لایسنس جداگانه خریداری کنیم؟

اگر تعداد سایت‌ها و نرم افزارهای شما زیاد است و در آینده نیز ممکن است بیشتر شود. یا نیازدارید که در شرکت فونت را روی سیستم‌های متعددی نصب کنید لایسنس حقوقی مناسب شما است.

با خرید یک لایسنس حقوقی به نام برند (شرکت) اصلی خود می توانید به صورت نامحدود از فونت مورد نظر در محصولات شرکت استفاده کنید.

پروژه‌های پیمانکاری که شرکت شما برای مشتریان انجام می‌دهد شامل این لایسنس نخواهد بود.

 

۱۲- ما یک دفتر نشریه (یا انتشارات) هستیم و می‌خواهیم در نشریه (یا کتاب‌های) خود از فونت شما استفاده کنیم. چه اجازه‌نامه‌ای مناسب ماست؟

اگر قصد دارید به طور کلی در نشریات یا کتب چاپی خود از فونت ما استفاده کنید لازم است لایسنس حقوقی اخذ کند.

اگر استفاده شما موردی (در حد چند کتاب خاص) است و این فونت فونت اصلی شما برای صفحه بندی نخواهد بود نیازی به لایسنس ندارید.

 

۱۳- اگر قوانین فونت‌ایران را رعایت نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

در این حالت به لحاظ قانونی حقوق فونت‌ایران و طراح فونت برای پیگیری محفوظ است اما روش و مبنای کار فونت‌ایران بر اعتماد متقابل است. اغلب کاربران بصورت داوطلبانه قوانین را رعایت می‌کنند و با رویکرد حمایتی فونت و لایسنس را خریداری می‌کنند. شما نیز در صورتی که از خدمات فونت‌ایران رضایت دارید پیشنهاد می‌کنیم قوانین را رعایت کنید تا بتوانیم خدمات خود را ارتقاء دهیم و هزینه‌ها را برای شما کاهش دهیم.

 

۱۴- وبسایتی را طراحی کرده‌ام که اهداف تجاری ندارد اما من بابات طراحی از مشتری پول گرفته‌ام. آیا باید لایسنس تجاری برای این پروژه ثبت کنم؟

خیر. منظور از درآمدزایی در متن قوانین درآمد طراح نیست. اگر پروژه‌ی مورد نظر غیرانتفاعی است میتوانید برای آن لایسنس غیرتجاری رایگان ثبت کنید.

 

۱۵- برای استفاده از فونت در پیج اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی چه لایسنسی باید خریداری کنم؟

برای طراحی پست و استوری اینستاگرام خرید فونت (نصب روی سیستم شخصی) کافیست و نیازی به خرید لایسنس نیست.

 

۱۶- آیا می‌توانم همراه با دوستم بصورت شراکتی فونت را یکبار خریداری کنیم و هر دو استفاده کنیم؟

خیر. این به اشتراک گذاشتن فایل محسوب می‌شود و خلاف قوانین استفاده. است. در قوانین استفاده نوشته شده فایل فونت را فقط روی سیستم خودتان استفاده کنید و به اشتراک نگذارید.
ضمنا فقط شخص خریدار می‌توانید از درون پروفایل کاربری خود برای پروژه‌ها لایسنس ثبت کند و آپدیت‌ها را دانلود کند.

 

۱۷- ما یک گروه طراحی هستیم چگونه با کدام لایسنس می‌توانیم همه از فونت استفاده کنیم.
شما با خرید یک لایسنس حقوقی به نام شرکت یا موسسه‌تان می‌توانید فونت را (فقط برای امور مجموعه‌تان) در اختیار کارکنان قرار دهید.
روش دیگر اینکه هر یک از کارکنان جداگانه و با اکانت خود فونت را خریداری و دانلود کنند. (در این حالت طراح می‌تواند هم برای امور شرکت و هم برای طراحی‌های خود از فونت استفاده کند.)
می‌توانید در این صفحه برای کارکنان کد تخفیف هدیه خریداری کنید تا بتوانند بدون پرداخت، فونت را خریداری و دانلود کنند.

 

۱۸- اگر ما لایسنس خاصی رو تهیه کنیم در آینده امکان ارتقای آن وجود دارد؟
این امکان با درخواست و به صورت آفلاین وجود دارد. در آینده سعی خواهیم کرد این امکان بصورت آنلاین و سیستمی هم فراهم شود.
۱۹- من قالبی را خریداری کرده‌ام که لایسنس قانونی شما را دارد. آیا می‌توانم فونت‌های موجود در قالب را استخراج کنم و برای کارهای دیگر استفاده کنم؟
با لایسنس ویژه قالب (یا نامحدود) فقط اجازه دارید از قالب استفاده کنید. نباید فونت را از سورس استخراج کنید.