• عطا خلیقی
  از موسسین پرشین بلاگ و مدیرعامل پویاسافت
  @atakhalighi
 • علیرضا افکار
  توسعه دهنده اندروید در "شاتل"
  alirezaafkar.com
 • علی سادات طلب
  مدیر طراحی و و تجربه کاربری در شرکت آدران
  @xbox3000
 • فرنود فرودی
  طراح رابط کاربری در شرکت فناوری همراه سیب
  @farnood
 • نیما شایافر
  توسعه دهنده و خالق کی‌کجاست
  @nimolix
 • آرش اصغری
  طراح رابط کاربری در @Fardadco
  @_arashasghari
 • علی احسانفر
  توسعه دهنده و طراح رابط کاربری در pichak.co
  www.ehsanfar.com
 • مصطفی پورعلی
  بنیانگذار آرنیکاوب و وردپرس با طعم فارسی
  mpourali.com
 • میلاد صفارزاده
  طراح رابط کاربری در شرکت گرین وب
  @miladsafarzadeh
 • از مسلم ابراهیمی عزیز تشکر می‌کنم برای تمام زیبایی‌هایی که با فونت‌های فارسی می‌آفریند.

 • زیبایی فونت ایران سنس عادی نمیشه برام! متن ها با این فونت خوندنی تر میشن 🙂 … مرسی مسلم ابراهیمی

 • ما فونت ایران سن سریف شما رو روی گوشی های مختلف با کیفیت های صفحه نمایش high resolution و low resolution تست کردیم و نتیجه بسیار خوب و مطلوبی دریافت کردیم. امیدوارم این جریان ادامه داشته باشه و در آینده شاهد فونت های فارسی متنوع و مناسبی ازین دست برای وب و دیوایس های دیجیتال باشیم.

 • سری فونت‌های ایران سن‌سریف یه بازه بزرگی از امکانات رو توی طراحی به آدم میدن. بخاطر وزن‌های مختلفش.

 • فونت‌های جدید fontiran.com واقعا حس و حال خوبی به محتوای فارسی تو وب داده و خوندن متون رو لذت بخش کرده. دست باعث و بانیش درد نکنه.

 • وجود فونت فارسی حالم رو بد می‌کنه. امیدوارم فونت‌های بهتری بیاد در آینده. تنها فونت خوبی که هست فونت ایران‌سنس هست که خیلی روش زحمت کشیدن.

 • یه فونت پدر مادر دار باشه تا الان همین فونت ایران و ایران سنسه. حداقل خوبیش اینه که چندتا ضخامت فونت داره.

 • فونت ایران سنس یکی از فونت هایی است که بعنوان انتخاب اول من در پروژه های طراحی رابط کاربری مورد استفاده قرار میگیره. به خاطر اینکه هم زیبایی لازم رو داره هم فاصله بین حروف استاندارد است.

 • فونت ایران‌سنس رو امروز واسه شرکت خریدیم که توی پروژه‌های آینده استفاده کنیم. مرسی از ‌‌‌@MoslemEbrahimi. فونت‌ها عالی‌‌اند.

ارتباط شعر و گرافیک (مصاحبه با وبسایت شعرانه)

مدتی پیش خانم سارا رفعت دبیر بخش شعر و گرافیک سایت شعرانه با ایمیل من تماس گرفتند و خواستند تعدادی از آثارم را در سایت

شعرانه استفاده کنند و همچنین پرسش هایی را در قالب یک مصاحبه مطرح کردند که می توانید آٍن را در ادامه این مطلب و یا سایت شعرانه مطالعه کنید:

http://sherane.com/2012-08-16-15-32-39/2436-2013-07-16-14-35-35.html

مسلم ابراهیمی؛کارشناس ارشد ارتباط تصویری است که به صورت حرفه ای در زٌمینه گرافیک و تایپوگرافی فارسی فعا

لیت دارد. وی همچنین سوابق پژوهشی در زٌمینه نوشتارنگاری فارسی دارد.

این هنرمند در کنار فعالیت های حرفه ای و پژوهشی خود علاقه مند به خلق آٍثار مفهومی و محیطی است که به دلیل آٍمیختگی آٍن با ادبیات و نوشتار فارسی رویکرد  هنری منحصر به فردی یافته است.(سارا رفعت)
مسلم ابراهیمی

 ازٌ نظر شما شاخص ترین عنصر مشترک بین”شعر و گرافیک” ،کدام است؟

اجازٌه دهید من این پرسش را ازٌ دو دیدگاه  پاسخ دهم نخست: دیدگاه ساختار گرایانه  که با این رویکرد به نظر من شاخص ترین عنصر مشترک بین شعر و گرافیک یا شاید بتوانم کامل تر بگویم زٌبان و تصویر نوشتار است. نوشتار تجلی گرافیکی زٌبان است. و هر شعری اگر بخواهد فارغ ازٌ گفتار وجود داشته باشد باید نوشته شود. اغلب شعرا شاید در هنگام سرودن چندان به جنبه های بصری نوشته اشان فکر نکنند یا شاید ترجیح دهند جلوه های تصویری نوشتار تاثیری بر مفهوم شعر نداشته باشد. اما این به طور مطلق غیر ممکن است.شعر حافظ را بدون خط نستعلیق نمی توان تصور کرد همینطور که شعر  شاملو  را نمی توان فارغ ازٌ فونت های زٌر و نازٌنین تجسم کرد.(توضیح همه جوانب این موضوع در این موقعیت محدود شاید کمی مشکل باشد. من در رابطه با این موضوع کتابی در دست انتشار دارم با عنوان “نشانه شناسی نوشتارنگاری فارسی” که در آٍنجا به شکلی کامل تر در رابطه با تاثیرات دیداری نوشتار بر  زٌبان و ادبیات فارسی مطلب ارایه کرده ام).

و اما دیدگاه دوم : دیدگاه محتوا گرایانه است که به شکلی دیگر مشترکات شعر و گرافیک را به ما معرفی می کند.

عنصر مشترک ازٌ این منظر وجود  تصویری های ذهنی و خیال انگیزٌ در شعر و در سوی دیگر وجود تاثیرات شاعرانه  در برخی آٍثار تصویری و گرافیکی است. برخی تعبیرهای  خیال انگیزٌ موجود در شعر را کافیست تصویرسازٌی کنیم تا حاصل کار به یک اثر دیداری ارزٌشمند منتج شود.

(پوستر زٌیر اثر یکی ازٌ دانشجویان من است بر اساس شعر سعراب سپهری “نردبانی دیدم که ازٌ آٍن عشق می رفت به

بام ملکوت” تصویر سازٌی شده است.)

moslemebrahimi (45).jpg

به همان شکل که گاهی یک تصویر سازٌی برای ما مانند یک قطعه شعر تاثیر گذار و خیال انگیزٌ است.

(شاعری خوش ذوق شاید بتواند برای “تصویرسازٌی” زٌیر که توسط دانشجو مجید مختاری خلق شده است شع

ری خیال انگیزٌ بسراید!)

moslemebrahimi (30).jpg

 

 با توجه به تجربه های فراوان شما در زٌمینه ی هنرهای محیطی و مفهومی- تایپو گرافی،یکی ازٌ تجربه های تاثیر گذار خود را که نشان دهنده ی تلفیق عناصر بصری با عناصر موجود در فضای شعری است را بیان نمایید.(در صورت امکان همراه با تصویر تجربه کارگاهی که موید این مقوله باشد)

در دوران دانشجویی شانس حضور در کارگاه طراحی پوستر بیژن صیفوری را داشتم.  استاد صیفوری در نخستین جلسه کارگاه ازٌ ما خواست تا یک گزٌاره ادبی را  انتخاب کنیم که به احساسات و درونیات ما نزٌدیک باشد. و سپس سعی کردیم با رویکردی شخصی برای آٍن گزٌاره تصویری خلق کنیم.

مطمئناً اگر تصویر انتخاب شده بازٌنمود عینی گزٌاره می بود اثر خلاق محسوب نشده و ازٌ طرف استاد تایید نمی شد. تصویر خلق شده می بایست مفهوم موجود در گزٌاره را به شکلی دیگر بیان می کرد که  این کار آٍسانی نبود. کار ما دقیقا سرودن شعری به زٌبان تصویر بود که می بایست بر اساس مفهومی مشخص شکل می گرفت.

یکی ازٌ گزٌاره های انتخابی من که ازٌ خودم بود این بود : “چقدر درازٌ است راهی که به تو نمی انجامد

چقدر درازٌ است راهی که به تو نمی انجامد

یکی دیگر ازٌ گزٌاره های انتخابی ام جمله نخست  رمان معروف بوف کور بود”در زٌندگی زٌخم هایی هست

در زٌندگی زٌخم هایی است

 

 آٍیا تا به حال تجربه  یا ثبت  شعر ازٌ خود  داشته اید؟در کدام یک ازٌ سبک ها(کلاسیک یا آٍزٌاد)

اگر چنین است کدام یک را نزٌدیک به حال و هوای بروزٌ کارکرد خلاقانه ،در حیطه ی هنر گرافیک می دانید؟آٍیا خود در این زٌمینه اثری مکتوب(مقاله،پژوهش،کتاب و…)داشته اید؟

بله تجربیات اندکی در زٌمینه نوشتن و سرودن داشته ام اما کاملا شخصی بوده است و در جایی ثبت یا منتشر نشده است. همه در سبک آٍزٌاد بوده است به نظر من  در سبک های آٍزٌاد تصاویر آٍسان تر شکل می گیرد همانطور که در شعر کلاسیک موسیقی بیشتری نهفته است.

 با توجه به تدریس شما در دانشگاه و ارتباط و تعامل با علاقه مندان به هنر گرافیک و ایده پردازٌان خلاق؛ازٌ منظر شما گرافیک تا چه اندازٌه توانسته بر قوام و استواری هنرهای دیگر ازٌ جمله “شعر و ادبیات”کشور تاثیر گذار باشد؟آٍیا کس یا کسانی را می شناسید که در این راه گام برداشته اند ؟

مطمئناً رشته های هنری گوناگون

بر یکدیگر تاثیر دارند و هنرهای تصویری و ادبیات ازٌ این مقوله مستثنا نیستند. همکاری طراحان و تصویرسازٌان با شعرا در طول تاریخ هنر ایران همواره وجود داشته است ازٌ تصویرسازٌی های “کمال الدین بهزٌاد” برای “اشعار نظامی” در مکتب هرات می توان مثال آٍورد تا همکاری”مرتضی ممیزٌ” با “احمد شاملو” در کتاب هفته و تایپوگرافی های “رضا عابدینی” برای طنزٌهای”ابراهیم نبوی” در دوران معاصر.

سپاس بخاطر وقتی که در اختیار ما گذاش

تد

من هم ازٌ شما سپاسگذارم.

منبع: http://www.moslemebrahimi.com/?p=537

 

 

 

توسط: مدیریت
تاریخ : ۲۹ بهمن ۱۳۹۳
نظرات : بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید


مسلم ابراهیمی مدیر فونت ایران و طراح فونت فارسی پاسخگوی شماست.
پشتیبانی:
whatsapp: ۰۹۳۳ ۷۳۳ ۳۹۹۸
Twitter: @MoslemEbrahimi
Yahoo!: moslmo
Facebook: moslem.ebrahimi

برای ورود به پنل کاربری و دانلود آخرین نسخه، شناسه خرید خود را وارد کنید:


شناسه خرید را فراموش کرده‌ام.

برای آگاهی از اعتبار اجازه‌نامه کد لایسنس را وارد کنید:

در خبرنامه عضو شوید تا شما را از انتشار فونت های جدید و به‌روز رسانی فونت‌های کنونی مطلع کنیم.
logo-samandehi
آخرین نظرات
 • مدیریت
  فایل ها رفع اشکال شدند. مجددا دانلود کنید.... ادامه فایل ها رفع اشکال شدند. مجددا دانلود کنید
 • مدیریت
  ۱- فونت‌ها فقط روی وبسایت‌های پرکاربرد خارجی اعمال می‌شوند که دارای محتوی فارسی هستند. 2- از اخرین نسخه فونت‌ها استفاده شده است. ۳... ادامه ۱- فونت‌ها فقط روی وبسایت‌های پرکاربرد خارجی اعمال می‌شوند که دارای محتوی فارسی هستند. 2- از اخرین نسخه فونت‌ها استفاده شده است. ۳- نیازی به استفاده از چند وزن ندیدیم. (ضمنا برای استفاده از چند وزن و آزادی عمل در تغییر فونت هر وبسایت می‌تواید فونت را خریداری و از افزونه‌های تغییر فونت استفاده نمایید
 • محمد علی طوقانی
  با سلام فایلهای pdf موجود در پکیج اجرا نمیشه ، لطفا بررسی بفرمایید سپاس... ادامه با سلام فایلهای pdf موجود در پکیج اجرا نمیشه ، لطفا بررسی بفرمایید سپا
 • M.Mojtaba Monemi
  سلام؛ ۱ـ چرا فونت‌ها فقط روی وب‌سایت‌های خاصّی اعمال می‌شوند؟ لطفاً دلیل‌تان را بیان کنید. هنوز وب‌سایت‌های فارسی بسیاری وجود دارن... ادامه سلام؛ ۱ـ چرا فونت‌ها فقط روی وب‌سایت‌های خاصّی اعمال می‌شوند؟ لطفاً دلیل‌تان را بیان کنید. هنوز وب‌سایت‌های فارسی بسیاری وجود دارند که از این‌فونت‌ها استفاده نمی‌کنند یا از نسخۀ قدیمی آن استفاده می‌کنند و یا در همۀ قالب‌شان از آن استفاده نمی‌کنند. ۲ـ چرا نسخۀ فونت‌های «ایران‌یکان» و «ایران‌سنس دست‌نویس» قدیمی است؟ (هردو نسخۀ ‍۱ بودند) ۳ـ چرا از تمام وزن‌های فونت‌ها استفاده نشده‌است؟ ــــــــــــــــــــــــــــــــــ صفحه‌ای در این سایت برای اینکه ببینم در فونت ایران‌سنس دست‌نویس ۲ چه چیزی چدید است پیدا نکردم؛ لطفاً لینک آن را قرار دهید
 • طراحی گرافیک طرحینا
  ممنون خیلی عالی بود فقط تو سایت شما به این خوبی توضیح داده شده بود... ادامه ممنون خیلی عالی بود فقط تو سایت شما به این خوبی توضیح داده شده بو
 • مدیریت
  بزودی نسخه جدید فونت آوینی برایتان ارسال خواهد شد.... ادامه بزودی نسخه جدید فونت آوینی برایتان ارسال خواهد شد
 • محمد
  سلام فونت زیبایی است من دو تا مشکل دارم باهاش راهنمای چگونگی استفاده ازٌ ترکیبات جایگزٌین در بسته دانلودی مشکل داره و باز نمیشه هم... ادامه سلام فونت زیبایی است من دو تا مشکل دارم باهاش راهنمای چگونگی استفاده ازٌ ترکیبات جایگزٌین در بسته دانلودی مشکل داره و باز نمیشه همچینین موقع استفاده از فونت در برنامه adobe illustrator برنامه هنگ می کنه و بسته میش
 • سامه نجفی
  درود فراوان بر شما و این اقدام بسیار زیبای شما از همۀ دست‌اندرکاران خوش‌فکر این کار بسیار سپاسگزارم. واقعاً خوشحالم که شما تا این... ادامه درود فراوان بر شما و این اقدام بسیار زیبای شما از همۀ دست‌اندرکاران خوش‌فکر این کار بسیار سپاسگزارم. واقعاً خوشحالم که شما تا این اندازه برای زیبایی‌های نوشتن و خواندن زبان فارسی اهمیت قائل‌اید. امیدوارم هر لحظه ایده‌های زیبایی داشته باشید و هر روز بیشتر از گذشته طعم موفقیت و رضایت را بچشید
 • ناصر
  خوشحالم که از فونت های ایران سنس استفاده میکنم،به امید موفقیت های بیشتر... ادامه خوشحالم که از فونت های ایران سنس استفاده میکنم،به امید موفقیت های بیشت
 • مرتضی
  با سلام و تشکر از زحمت زیاد و زیبای شما در رابطه با این افزونه. هم خواستم تشکر کنم بابت زحمت هم اینکه پیشنهاد بدم در آینده سایتی م... ادامه با سلام و تشکر از زحمت زیاد و زیبای شما در رابطه با این افزونه. هم خواستم تشکر کنم بابت زحمت هم اینکه پیشنهاد بدم در آینده سایتی مثل MeisterTask رو هم پوشش بدید (شنیدم ترلو رو ساپورت میکنید؛ خوشحال شدم) موفق و پیروز باشید /مرتضی