فونت ایران (IRAN Typeface)

قلم ایران تلاش می کند ترکیبی باشد از طراحی حروف معاصر، همراه  با حال و هوای فونت های رایج ایرانی مانند زر ، نازنین ، میترا و …
اگر شما ناشر و یا سردبیر یکی از مطبوعات ایرانی هستید و در استفاده از فونت‌های فارسی جدید تردید دارید یا تمایل ندارید خطر استفاده از یک فونت متفاوت را بپذیرید فونت ایران می تواند انتخاب مناسبی باشد.
قلم ایران به دلیل شباهت‌هایی که با فونت‌های پرطرفدار ایرانی دارد در شروع توسط خوانندگان قابل تشخیص به عنوان یک فونت جدید نیست در حالی که شما از مزایای استفاده از این فونت آگاه هستید.
قلم ایران به نسبت فونت های رایج (مانند زر ، نازنین ، میترا و …) داری خوانایی بیشتر، طراحی زیباتر و سطر و ستون بندی منظم تر و منسجم تر است.

تایپ فیس ایران در قالب پروژه فونت فرهنگ بروزرسانی شده است.
بنابراین پیشنهاد می‌کنیم بجای این بسته فونت فرهنگ را خریداری کنید.

فونت فرهنگ

فونت فرهنگ در ۳ سطح فرهنگ اقتصادی، فرهنگ نیمه‌ حرفه‌ای و فرهنگ حرفه‌ای ارائه شده

بسته اقتصادی (شامل ۴ فونت، ۲ وزن و ۲ استایل) همتای قلم ایران محاسبه می‌شود.

خانواده فونت ایران

خانواده فونت ایران

۴٫۱       ۱۳۹۴/۰۴/۱۳
۳۸٬۰۰۰ تومان
رایگان
۲۰٬۰۰۰ تومان
۱۰٬۰۰۰ تومان
۱۰۰٬۰۰۰ تومان
۸۰٬۰۰۰ تومان
۲۰۰٬۰۰۰ تومان
۱۶۲٬۰۰۰ تومان
۷۵٬۰۰۰ تومان
۶۰٬۰۰۰ تومان
۱٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان
۹۶۲٬۰۰۰ تومان
۳۸٬۰۰۰ تومان

با اطمینان خرید کنید : برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به مزایای استفاده از فونت ایران، قابلیت‌ها و مقایسه با تایپ‌های مشابه به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

 

اغلب مخاطبان شما در برخورد اول با قلم ایران متوجه استفاده شما از فونت جدید نخواهند شد. این یک نقص نیست بلکه  خاصیتی است که به شما این امکان را می دهد  بدون هراس، از این قلم در مطبوعات و نشریات استفاده کنید و از امتیازات این قلم جدید در متن های خود بهره مند شوید. بی تاثیر بودن، لازمه قلم متن است، ایران قلمی است که تنها در خدمت خوانایی و انسجام متن شماست.مقایسه‌های زیر را ببینید

فونت ایران خوانایی فونت ایران خوانایی  مقایسه با فونت بی‌بی‌سی نسیم

مقایسه اعداد با فونت میترا و ادوب عربیک

مقایسه اعداد با فونت میترا و ادوب عربیک

 


 

استاندارد بودن

فونت‌های ایران به نسبت دیگر فونت های فارسی کارکترهای کامل تر و استانداردی دارد. جالب است بدانید اغلب فونت‌های رایگان موجود توسط افراد مختلف دستکاری شده است و کارکترهای آن‌ها جابه‌جا شده است. این غیر استاندارد بودن اگرچه در برخی موارد کار شما را آسان می‌کند اما ممکن است پس از انتقال متن به فضای استاندارد متوجه شوید که اشتباهات تایپی زیادی داشته اید و متوجه آن‌ها نشده‌اید.

 

چند زبانه بودن

فونت ایران بجز فارسی همه کاراکترهای زبان عربی، انگلیسی و دیگر زبان‌های خاورمیانه ای مانند اردو، کردی و … را شامل می‌شود.

 

اعراب گذاری دقیق

برای کاربرانی که با نوشتار و محتوی مذهبی و عربی کار می‌کنند، این قابلیت بسیار کاربردی و مهم است.

 

وب فونت

در مجموعه دانلودی فونت ایران بسته وب فونت هم موجود است. این بسته شامل همه فرمت‌های بهینه شده برای استفاده در طراحی وب‌سایت است.

 

تنوع وزن‌ها

هر طراح برای درج نوشته ها در طرح خود به وزن های متنوعی از یک قلم نیاز دارد. تعویض نوع قلم در این موارد عملی غیر حرفه ای و ناشیانه است اما طراحان ایرانی این کار را به راحتی انجام می دهند چرا که اغلب فونت های پر استفاده در ایران تنها دو وزن معمولی و بولد را شامل می شوند.

ایران نخستین فونت ایرانی است که با این تنوع وزن  به صورت فایل فونت در اختیار طراحان ایرانی قرار می گیرد.

بسته خانواده فونت ایران فعلاً ۴ فونت زیر را شامل می شود، اما در آینده بر تنوع آن افزوده خواهد شد.

ایران معمولی | ایران کمی بولد | ایران بولد | ایران سیاه

خانواده فونت ایران در چهار وزن

 


 

فونت ایران کمی بولد

اگرچه هدف از طراحی فونت ایران قلمی مناسب برای چاپ و مطبوعات بود اما بیشتر از آن از سوی طراحان وب مورد استقبال قرار گرفت و به عنوان وب فونت استفاده شد.

ایران تایپ فیسی بر اساس پیکسل نیست (مانند فونت تاهموما) و دارای ضخامت متغیر است بنابر این کیفیت نمایش ان در اسکرین بستگی زیادی به نوع مرورگر و حتی خود صفحه نمایش دارد.

نتیجه استفاده ازفونت ایران معمولی به عنوان وب فونت نشان داد که با اندکی افزایش ضخامت می توان در اندازه های کوچک به نتایج بهتری دست یافت. بنابراین تصمیم بر این شد که ۲۰٪ به ضخامت ایران معمولی اضافه شود.

 

 


 

فونت ایران بولد

ایران بولد قلمی ویژه عنوان است که قصد دارد جایگزین قلم های نسخ رایج در ایران مانند : زر، نازنین ، میترا بولد و …  باشد. بنابراین در کنار ساختار جدید و منسجم خود دارای ظاهری کاملاً ایرانی و آشناست.

مقایسه ایران بولد با رایج ترین قلم های بولد فارسی را ببینید.

فونت ایران بولد فونت ایران بولد مقایسه با فونت زر بولد  فونت ایران بولد - میترا

 


 

فونت ایران سیاه

ایران سیاه در واقع نسخه خیلی بولد و سنگین قلم ایران است. که دارای قدرت نمایشی زیادتر به نسبت دیگر وزن ها است. این سبک از قلم بیشتر در سایزهای خیلی بزرگ مانند تبلیغات شهری، عنوان کتاب و مجله و تیتر اصلی مطبوعات کاربرد دارد اما مطمئناً نمی توان استفاده از آن را به این موارد محدود کرد.

هدف اصلی از طراحی فونت ایران خلق قلمی جدید با طراحی حساب شده  بود تا بتواند جایگزین قلم های نسخ روزنامه ای رایج در ایران باشد. با توجه به این اگر ایران معمولی را جایگزین قلم های متن رایج همچون زر، میترا و نازنین بدانیم و ایران بولد را  رقیبی برای نسخه بولد قلم های نام برده مطمئناً ایران سیاه باید جایگزینی برای فونت پر کاربرد تیتر باشد.

طراحی قلمی که بتواند همتایی مناسب برای فونت تیتر باشد کار بسیار مشکلی است این فونت برجسته ترین نمود نوشتاری تصویری در ایران معاصر است. مساحتی از در و دیوار و کاغذ های ایران زمین که  با این فونت پوشیده شده است قابل مقایسه با هیچ قلم فارسی دیگر نیست.

قلم های متن پر کاربرد بیشتر خوانده می شوند تا اینکه دیده شوند اما قلم های عنوان هم خوانده و هم دیده می شوند.  مردم جزییات گرافیکی این قلم ها را می بینند و مطمئناً تفاوت های فونت جایگزین را به راحتی تشخیص می دهند و در برابر آن مقاومت می کنند.

برای همین قلم ایران سیاه حدوداً ۳ بار اصلاح و دوباره طراحی شد تا به نتیجه قابل قبول برسد. در واقع نسخه حجیم ایران معمولی طبق اصول طراحی حروف درست و قابل قبول بود اما شباهت چندانی  به فونت تیتر نداشت. برای همین ما در طراحی های دوباره قواعد پیشین را شکستیم تا به قلم سیاه مورد پسند ایرانیان یعنی تیتر نزدیک شویم.

مقایسه ایران سیاه با فونت تیتر را ببینید.

مقایسه با فونت تیتر مقایسه ایران سیاه با فونت تیتر مقایسه ایران سیاه با فونت تیتر مقایسه با فونت تیتر مقایسه ایران سیاه با فونت تیتر مقایسه با فونت تیتر

 


استفاده از فونت ایران در اپلیکیشن تقویم جلالی فارس کل (FarsCal)

screen322x572 screen322x572 (1) استفاده از فونت ایران در اپلیکیشن شمسی کل

 

استفاده از فونت ایران در اپلیکیشن تقویم شمسی کل (Samsical)

استفاده از فونت ایران در اپلیکیشن شمسی کل استفاده از فونت ایران در اپلیکیشن شمسی کل استفاده از فونت ایران در اپلیکیشن شمسی کل

فونت ایران بولد دیپلم افتخار کانگورو

 

 

قوانین و مقررات استفاده

 •  خانواده فونت ایران یک مجموعه نرم افزار مالکیتی محسوب می شود مالکیت این نرم افزار متعلق به شخص مسلم ابراهیمی و دامنه fontiran.com می باشد.
 •  شما با خرید این محصول حق تکثیر ، توزیع و ایجاد تغییر در فایل‌ها را نخواهید داشت. (کپی فایل ها تنها برای تهیه نسخه پشتیبان مجاز خواهد بود.)
 •  حقوق معنوی این محصول در مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال ثبت شده است و با متخلفان مطابق قانون برخورد خواهد شد.
 •  برای استفاده از مجموعه فونت‌های ایران دو شرط لازم وجود دارد. نخست اینکه فایل فونت‌ها توسط شخص کاربر از دامنه fontiran.com خریداری شده باشد و دوم اینکه برای هر محصول گرافیکی اجازه‌نامه مناسب صادر شده‌ باشد.

 

چرا خرید کنیم؟

 • جدای از رعایت مقررات و حقوق پدیدآورنده بهتر است هر طراح به صورت شخصی و با ایمیل خود فونت را خرید کند.
 • توجه داشته باشید که فونت‌های سایت فونت ایران به مرور تکمیل و رفع عیب می شوند.
 • تنها شخص خریدار است که میتواند از طریق شناسه خرید خود به پنل خرید دسترسی داشته باشد و در هر زمان آخرین نسخه را دریافت کند.
 • ایمیل بروز رسانی ها و رفع باگ ها تنها به ایمیل خریدار ارسال می‌شود.
 • اگر مشتری شما ملزم به رعایت قوانین کپی رایت باشد (بخصوص شرکت‌ها، سازمان‌ها و برند های شناخته شده) شما ناگزیر هستید برای استفاده از این فونت در محصول مورد نظر یک اجازه نامه (لایسنس) صادر کنید. تنها شخص خریدار است که می تواند برای فونت خرید شده اجازه نامه (لایسنس) ایجاد کند.

فونت ایران بخشی از پروژه عملی پایان نامه مسلم ابراهیمی در مقطع کارشناسی ارشد گرافیک بوده است. ولی در سال‌های بعد طی تدریس در دانشگاه به کمک دانشجویان خود خانواده این فونت را تکمیل کرد.

فونت های مرتبط

نظرات کاربران

 • سعید گفت:

  موقع تایپ در ورد، فونت ایران نمی‌تواند شماره‌گذاریهای اتوماتیک را به فارسی انجام دهد. در ورد اگر یک پاراگراف را با شماره ۱ شورع کنید و بعد از آن نقطه بگذارید، آن پاراگراف به طور اتوماتیک شماره‌گذاری می‌شود و پاراگراف بعدی اتوماتیک شماره ۲ خواهد بود و الی آخر. اما در فونت ایران (همه انواعش) شماره‌گذاری به انگلیسی انجام می‌شود. البته در حالت معمولی وقتی که اعداد را تایپ می‌کنیم شماره‌ها فارسی هستند. لطفا بررسی کنید.

 • اسماعیل گفت:

  سلام و درود
  میخواستم بپرسم فونتی که توی سایت خودتون ازش استفاده کردن، کدوم فونته که خریداری کنم؟
  باسپاس و احترام

 • سیدحسنین قاینی گفت:

  از همون اولین باری که دیدم فونت ایران و بعد از اون هم فونت زیباتر ایران سنس ر، شیفته اش شدم. خیلی خوشحالم که یه گروه حرفه ای شروع به چنین کاریهایی کرده. فعلا و بعد از خرید این دو مجموعه در نرم افزار آزمایشیمون داریم ازش استفاده میکنیم تا تکمیل بشه به امیدخدا

 • علی حقیقی گفت:

  سلام
  لینک دانلود نسخه سوم که ارسال فرمودید، نسخه سیاه قلم ایران نیست.
  لطف می کنید راهنمایی کنید؟
  بسیار ممنون

 • رسول گفت:

  فونت های ایران (همشون) عالی هستن. فقط دو تا مشکل دارن. یکی ویرگول هستش که نوکش انحنای کافی رو نداره و از دور مثل نقطه به نظر می رسه. یکی دیگه هم شکل ی آخره که مثل ی عربی هستش. در مورد ویرگول ما یک متن را با فونت ایران شماره ۱۴ نوشتیم و پرینت گرفتیم و به ۵ نفر دادیم بخونن. سه نفر ویرگول را با نقطه اشتباه گرفتن. به نظرم دم ویرگول می تونه یک ذره بیشتر امتداد پیدا کنه. در مورد ی هم نظر ۵ نفر را پرسیدم که همه می گفتن جالب نیست و از دور مثل ن به نظر می یاد. البته در مجموع فونت ایران بسیار زیباست و به گمانم با رفع این دو تا اشکال زیباتر هم میشه.

 • مقداد گفت:

  همانطور که می دانید ویندوز ۱۰ حدود دو ماه پیش و آفیس ۲۰۱۶ هم اخیراً عرضه شد. حالا که دارید روی نسخه جدید فونت های ایران کار می کنید بهتر است آن ها را با آخرین نسخه ویندوز و آفیس (آفیص ۲۰۱۶) تست کنید چون فونت های ایران با وجود طراحی جالبشان از نظر اعداد فارسی مشکل دارند. مثلا وقتی خود آفیس شماره گذاری اتواتیک می کند اعداد انگلیسی می شوند. شماره ارجاعات هم در آفیس ۲۰۱۶ موقع پرینت گرفتن دو اشکال دارند. یکی این که روی مانیتور فارسی هستند اما موقع پرینت گرفتن روی کاغذ عربی هستند. دیگر این که شماره های ارجاعت در پرینت حدود دو سانت جا به جا می شوند و در واقع به هم می ریزند. این مشکل با فونت هایی مثل تاهوما و تایمز نیو رومن در آفیس ۲۰۱۶ وجود ندارد.

  • مدیریت گفت:

   برای رفع مشکل انگلیسی و یا عربی بودن اعداد در شماره صفحه کافیست شماره صفحه را انتخاب کرده و آن را روی حالت RTL تنظیم کنید تا فارسی شود.
   دلیل مشکل به هم ریختگی اعداد در ارجاعات آفیس را دقیقا نمیدانیم چیست اما همیشه ذخیره فایل به صورت PDF و سپس پرینت راه حل بهتری است و نتیجه بی نقصی دارد.

 • یه سایت مثال میزنید که از فونت ایران استفاده شده باشه چون من برای سایتم میخوام

 • حسین گفت:

  با سلام، فونت ایران را حداکثر به چه تعداد کامپیوتر می توان برروی آن اجرا کرد؟ با تشکر

 • امین گفت:

  با سلام،
  بنده برنامه نویس هستم و با دیدن تصاویر فونت های طراحی شده توسط شما مشتاق شدم که از این فونت ها در نرم افزار ها استفاده کنم، فقط 2 تا سوال برام پیش اومده:
  1. اینکه من چطور میتونم قبل از خرید، ساختار و زیبایی فونت و همینطور حفظ سایز فرم هام رو با این فرم امتحان کنم؟
  2. بعد از استفاده از این فونت در نرم افزار ها، لایسنس توزیع نرم افزار برای مشتریان نهایی که برای استفاده از نرم افزار باید این فونت براشون کپی بشه به چه شکلی خواهد بود؟

  با تشکر

  • در رابطه با تست فونت ها قبل از خرید 1- فعلا فقط ایران سن سریف را می توانید ببینید و تست کنید (وب فونتی که در همین سایت استفاده شده است.)
   در رابطه با دیگر فونت ها در حال حاضر کردن نسخه دمو هستیم.
   نگرانی راجع به سازگاری فونت با نرم افزارتان نداشته باشید. پشتیبانی داریم و مشکلاتتان را رفع می کنیم.
   2- شما بعد خرید برای محصولتان لایسنس ایجاد می کنید. و کد پنج رقمی لایسنس را طبق دستور العمل در کنار فونت ها درج می کنید. از آن به بعد مسولیتی در قبال کپی شدن فونت ها توسط متخلفین ندارید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.