پرسش‌های متداول درباره استفاده از فونت

خرید من مربوط به پیش از سال ۹۸ است. اکنون چگونه می‌توانم فونت را مجدداً دانلود کنم یا لایسنس ثبت کنم؟
از ابتدای سال ۹۸ وبسایت جدید fontiran جایگزین سایت قبلی شده است. اطلاعات خرید شما محفوظ است. کافیست با همان ایمیلی که قبلاً خرید کرده‌اید در سایت عضو شوید و روی لینک فعالسازی که برایتان ایمیل می‌شود کلیک کنید. عضویت شما ایجاد می‌شود و با مراجعه به پروفایل‌تان می‌توانید خریدهای قبلی خود را ببینید. لایسنس جدید ثبت کنید و فونت‌ها را مجدداً دانلود کنید.


آیا پس از خرید می‌توانم از فونت‌های شما در برنامه‌ها مختلف استفاده کنم؟
بله فونت‌های ما محدودیتی در استفاده ندارند و مانند‌ همه فونت‌هایِ فارسیِ استاندارد، در اکثر برنامه‌ها (آفیس، فتوشاپ، پریمیر و …) قابل استفاده هستند.کلاً در هر محیطی امکان فارسی نویسی وجود داشته باشد فونت‌های فونت‌ایران قابل استفاده‌اند.


برای نصب فونت‌های شما به روی وبسایتم مشکل دارم. آیا شما این کار را برای من انجام می‌دهید؟

نصب فونت شامل خدمات پس از فروش نیست. شما می‌توانید به کمک انواع راهنما‌ی موجود در سایت، این کار را بیاموزید:

آموزش نصب فونت ایران سنس روی وب سایت


فونت را خریداری کردم اما نمی‌توانم آن را روی قالب وردپرس (یا جوملا) نصب کنم. لطفاً راهنمایی کنید.

دقت کنید که اگر قالب مورد استفاده شما از نوع قالب‌های فارسی شده پیشرفته باشد که تنظیمات فونت و تایپوگرافی دارند. نصب فونت نیاز به آشنایی با طرز عملکرد قالب دارد و بهتر است ازیک متخصص وردپرس کمک بخواهید. در بقیه موارد می‌توانید به کمک آموزشهای زیر این کار را انجام دهید:


با وجود مشاهده همه راهنماهای موجود در سایت باز‌ هم موفق نشدم فونت‌ها را در وبسایتم نصب کنم. مشکل چیست؟
نصب فونت بر روی وبسایت به دانش حداقلی در زمینه css و html نیاز دارد. اگر با این زبان‌ها آشنایی ندارید. بهتر است از یک متخصص طراحی وب کمک بخواهید.


اعداد در فونت‌ شما انگلیسی است و من برای نمایش اعداد فارسی مشکل دارم لطفاً راهنمایی کنید.
در بسته دانلودی فولدر farsi_numral را ببینید. فونت‌های موجود در این فولدر اعداد انگلیسی را فارسی نشان می‌دهند.اما دقت کنید که این بهترین روش و استاندارد نیست. اگر می‌خواهد با روش‌های استاندارد مشکل فارسی کردن اعداد را حل کنید این مقاله ها را با دقت بخوانید:

فارسی کردن اعداد انگلیسی در وب‌ سایت

فارسی کردن اعداد در فتوشاپ 


از کیبورد استاندارد فارسی استفاده می‌کنم اما باز هم عددها انگلیسی تایپ می شوند. لطفاً راهنمایی کنید.
دقت کنید که باید از اعداد بالای کیبورد استفاده کنید. اعداد سمت راست (تخته حساب کیبورد) تحت تاثیر کیبورد استاندارد نیستند.


فونت ایران سنس را روی ویندوز نصب کردم اما در لیست فونت‌های فتوشاپ وجود ندارد لطفاً راهنمایی کنید.
برای اینکه مطمئن شوید، یک بار فتوشاپ را ببندید و دوباره راه اندازی کنید. (برای اطمینان بیشتر میتوانید سیستم را ری‌استارت کنید).سپس در لیست فونت‌ها کلمه «IRAN یا iran » را تایپ کنید. اگر همچنان فونت ایران یا ایران سنس را در لیست پیدا نکردید مشکل به دلیل فونتی با نام مشابه مانند ایران نستعلیق یا ایرانیان سانس یا ایران سیستم است «Irannastaligh / iransystem / iraniansans».فتوشاپ را ببندید فونت‌های هم نام را از فولدر فونت سیستم پاک کنید و فونت ایران‌(سنس) را دوباره نصب کنید تا مشکل رفع شود.


 در محدوده‌های طراحی به نظر می‌رسد فونت شما از پایین فاصله اضافه دارد و در وسط محدوده قرار نمی‌گیرد.
برای سنجش تراز عمودی لازم است خط کرسی حروف را در نظر بگیرید. برخی از فونت‌های فارسی حروف نزولی ( ج س م ص ی) بزرگ‌تری دارند. و این تصور شما از فاصله اضافه پایین محل قرارگیری این حروف می‌باشد.حروف لاتین بجز چند حرف (y gq) آن هم به مقدار خیلی کم. حروف نزولی زیر خط کرسی ندارد و در نتیجه در طراز عمودی عملکردی متفاوت با حروف فارسی دارد.

فونت فارسی و انگلیسی ایران یکان

متن ‌ها در نرم افزار و مرورگر گوشی آیفون (اپل) به هم میریزه و سطرها از پاراگراف بیرون میزنه!
این از مشکلات اپل با متن‌های ترکیبی انگلیسی فارسی است. از نسخه Non_English (موجود در بسته فونت) استفاده کنید مشکل حل می‌شود.