ایران‌ سنس (حرفه‌ای) IranSansX

فونت ایران سنس پرطرفدارترین فونت فارسی در سال‌های اخیر بوده است.
کافه بازار ، دیوار، آپارات ، اسنپ  و صدها وب سایت و اپلیکیشن برتر ایرانی از ایران سنس استفاده می‌کنند.
بسته‌ی کامل و بدون نقص فونت ایران سنس فقط در وبسایت fontiran.com عرضه می‌شود.
فقط در صورت خرید و دانلود فونت ایران سنس از fontiran.com شما می‌توانید برای وب‌سایت،نرم افزار یا شرکت خود لایسنس قانونی ثبت کنید.
این فونت از سال ۱۳۹۲ تا کنون بارها بروزرسانی و رفع نقص شده است. خریداران فونت برای همیشه بروزرسانی‌ها را دریافت می‌کنند و از پشتیبانی طراحِ فونت بهرمند خواهند بود.

فونت ایران‌سنس (حرفه‌ای)

فونت ایران‌سنس (حرفه‌ای)

۶٫۱٫۱       ۱۴۰۰/۰۲/۲۳
۱۸۸٬۰۰۰ تومان
رایگان
۶۰٬۰۰۰ تومان
۳۰٬۰۰۰ تومان
۳۵۰٬۰۰۰ تومان
۳۰۰٬۰۰۰ تومان
۶۰۰٬۰۰۰ تومان
۵۰۰٬۰۰۰ تومان
۲۰۰٬۰۰۰ تومان
۱۵۰٬۰۰۰ تومان
۲٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان
۱٬۸۰۰٬۰۰۰ تومان
۱۸۸٬۰۰۰ تومان

بسته های مرتبط

با خرید فونت ایران‌سنس (حرفه‌ای) قیمت بسته های زیر به صورت ما به تفاوت محاسبه خواهد شد.

قیمت اصلی پس از خرید این فونت
فونت ایران‌سنس (نیمه‌حرفه‌ای) فونت ایران‌سنس (نیمه‌حرفه‌ای) ۹ وزن ۱۴۸٬۰۰۰ تومان رایگان
فونت ایران‌سنس (اقتصادی) فونت ایران‌سنس (اقتصادی) ۲ وزن ۴۸٬۰۰۰ تومان رایگان

در بسته فونت ایران‌سنس حرفه‌ای موارد زیر را دریافت می‌کنید:

 1. فونت‌های اصلی: با فرمت ttf در ۹ وزن.
 2. وریبل فونت: فونت‌های متغیر دارای ۲ محور: تغییر وزن / گرد کردن نقطهٔ حروف
 3. وب‌فونت: فونت‌های ویژه استفاده در وب‌سایت با فرمت‌های woff . woff2  همراه با کدهای css htlm
 4. فونت‌های با اعداد فارسی: فونت‌هایی که در آنها اعداد انگلیسی و عربی هک شده است تا بصورت فارسی نشان داده شود.
 5. فونت بدون انگلیسی: فونت‌هاییکه فاقد حروف و اعداد انگلیسی هستند. (مناسب برای ترکیب با فونت انگلیسی دلخواه در طراحی وب)
 6. راهنما: راهنمای استفاده از حروف جایگزین، راهنمای فارسی کردن اعداد لاتین و منو اسپیس کردن اعداد، راهنمای استفاده از وریبل فونت.
 7. فونت‌های ایران‌سنس ۵ : فونت‌های نسخه قدیمی (IRANSans5)، حاوی ۶ وزن، وب فونت، موبایل فونت و … در بسته دانلودی موجود است.

 

ایران سنس X تایپ‌فیسی معاصر است که ریشه در میراث خط نسخ دارد. صورتی مدرن و مینیمال دارد اما در سیرت پیرو ساختار خوشنویسی است. در شکل حروف ایران‌سنس حداقل شکستگی و مسیر مستقیم دیده می‌شود. گردش‌های زیاد و پرهیز از قالب‌های هندسی نیز حس و حال انسانی و طبیعی ایران ‌سنس را قوی ‌تر می‌کند. نسبت‌ها و شکل حروف هم تا جای ممکن ساده و معمولی طراحی شده است تا خوانایی و روان‌خوانی در ایران‌سنس به حد اعلای خود برسد.

فونت ایران ‌سنس x

 

تنوع وزن‌ها در فونت ایران‌سنس iransansX

در فونت ایران سنس شما طیف کاملی از ۹ وزن را در اختیار دارید. همه این وزن‌ها دارای اسکلت و ساختار مشترک هستند و با افزایش وزن تناسبات حروف تغییر نمی‌کند.
نسخه‌‌ی قدیمی ایران‌سنس فقط حاوی ۶ وزن است و هماهنگی وزن‌ها به دقت نسخه‌ی جدید نیست.

 

داستان ایران‌سنس

سال ۱۳۹۳ زمانی بود که اکوسیستم کسب و کارهای استارتاپیِ ایران در حال بالندگی و رشد بود. فونت‌ ایران‌سنس نخستین بار در همان سال (۱۳۹۳) منتشر شد.
طراحانی که در این شرکت‌های استارت‌آپی مشغول به کار بودند به نسبت دیگر طراحان نگاهی کاربردی به فونت فارسی داشتند و جسارت بیشتر در استفاده از فونت‌های جدید داشتند. بنابراین فونت‌ایران سنس در آغاز بیشتر از همه در طراحی وبسایت‌ها و نرم افزارهای شرکت‌های استارت‌آپی مانند دیجی‌کالا، کافه‌بازار، صبا‌ایده (آپارات)، اسنپ و … مورد استفاده قرار گرفت و تبدیل به نشانه‌ای از جامعه کسب و کارهای استارت‌آپی در ایران شد.
فونت ایران ‌سنس x

فونت ایران ‌سنس x

فونت ایران ‌سنس x

 

فونت متغیر (وریبل فونت)

وریبل فونت تکنولوژی جدیدی در ساخت فونت است که به شما این امکان را می‌دهد که همه‌ی وزن‌ها و استایل‌ها را در قالب یک فایل فونت در اختیار داشته باشید. فونت متغیر قطعاً بهترین گزینه برای ساخت وبسایت‌های جدید است. استفاده از فقط یک فایل فونت برای همه وزن‌ها و استایل‌ها باعث می‌شود فقط یک درخواست به سمت سرور شما ارسال شود و سرعت لود هر صفحه سریعتر باشد.

Weight : این متغیر وزن (ضخامت) نوشته را تعیین می‌کند که حداقل آن 100 معادل وزن Thin و حداکثر آن 900 معادل وزن Black است.

فونت متغیر ایران سنس

 

Rdot : این متغیر دو حالت دارد و نقطه‌ٔ حروف را از لوزی به دایره تبدیل می‌کند.
فونت متغیر ایران سنس

 

 

ساده‌تر و آشناتر خواناتر است

علت اصلی محبوبیت فونت ایران سنس در میان طراحان و کاربران ایرانی خوانایی آن است. دکتر حسین سامانی در پژوهشی با عنوان مقایسۀ آستانۀ مطلق خوانایی ده فونت پرکاربرد فارسی در خواندن به شیوۀ RSVP ده فونت پر کاربرد فارسی را در محیط کنترل شده مورد بررسی قرار داده و در این میان فونت ایران‌سنس بیشترین امتیاز را کسب کرده است.

فونت ایران‌سنس به ۳ دلیل توانسته است خوانایی بیشتری نسبت به دیگر فونت‌ها داشته باشد:
۱- فونت ایران سنس آشناست. این فونت علارغم ظاهر امروزی و جدیدش تا حد زیادی به ساختار و تناسبات فونت‌های پر کاربرد فارسی پایبند مانده است. برای همین با وجود جدید بودن بسیار آشنا به نظر می‌رسد و به راحتی پذیرفته می‌شود.
۲- فونت ایران سنس ساده و معمولی است. کنتراست ضخامت به حداقل رسده است. و شکل حروف به ساده‌ترین حالت ممکن رسیده است.  بجز ساختار و شکل‌های کلی همه ویژگی‌های خوشنویسانه حذف شده است.
۳- مطابق با سلیقه و فرهنگ ایرانی طراحی شده است. گردش‌های زیاد و پرهیز از شکل‌های هندسی و شکسته در حروف باعث شده است فونت ایران‌سنس حس و حال انسانی و طبیعی داشته باشد که نزدیک به سلیقه نوشتاری ایرانیان است.

فونت ایران ‌سنس x

 

چینش دقیق نقطه‌ها و دندانه‌ها

به دلیل وجود محدودیت‌های حروفچینی در دستگاه‌های اولیه چاپ جای نقطه‌ها مایل به راست است و این رسم در فونت‌های دیجیتال نیز باقی مانده است.
در فونت ایران سنس iransansX نقطه‌ها در جای درست خود یعنی زیر حرف مربوط به آن قرار دارند.
حروفی مانند ب‍ ‍ب‍ ت‍ ‍ت‍ پ‍ ‍پ‍ ث‍ ‍ث‍ ن‍ ‍ن‍ ی‍ ‍ی‍ س‍ ‍س‍ ش‍ ‍ش‍ گروه پر جمعیت خط فارسی هستند که شکل کاملا مشابهی دارند.  چشم تنها با تشخیص نقطه‌ها آن‌ها را از هم تشخیص می‌دهد.
در فونت ایران سنس iransansX  هر دندانه با توجه به حروف قبل و بعد خود جای نقطهٔ خود را طوری تعیین می‌کند تا نهایت نظم و زیبایی در شکل کلمات بدست آید.

فونت ایران ‌سنس

در فونت ایران‌سنس IranSansX نقطه‌ها بصورت برنامه‌ریزی شده در محل ایده‌آل قرار می گیرند. بدون اینکه عرض حروف زیادتر شود یا فضای خالی بیش از حد پدید آید.

فونت ایران ‌سنس x

از فونت‌های هک شده خداحافظی کنید!

طراحان وب و نرم افزار در مواردی برای فارسی کردن اعداد نیازمند فونتی هستند که اعداد انگلیسی را فارسی نشان بدهد. این فونت‌ها در واقع فونت‌های هک شده هستند و دردسرهای زیادی برای وبسایت ایجاد می‌کنند. اگر از این فونت در وبسایت خود استفاده کنید دیگر اعداد انگلیسی نخواهید داشت و همچنین در سئو و سرچ وبسایت مشکلاتی ایجاد خواهد شد. این مشکلات سازندگان وبسایت را ناچار می‌کند که چند فایل فونت را بارگذاری کنند و این به معنی افزایش حجم بیشتر صفحه خواهد بود.
در نسخه جدید فونت ایران سنس X  همه حالت‌های اعداد را در یک فایل می‌توانید استفاده کنید. برای این کار از فیچرهای اپن‌تاپ برای جایگزینی اعداد استفاده می‌شود. کافیست در هر قسمت از وبسایت که می‌خواهید اعداد انگلیسی فارسی و یا منو اسپیس شود کد مربوط به آن را وارد کنید. (نمونه فایل css html و راهنما در بسته دانلودی فونت ایران سنس موجود است.)

فونت ایران ‌سنس اعداد فارسی

 

حروف جایگزین

اکثر حروفی که دوست دارید در فونت به عنوان جایگزین انتخابی استفاده کنید (مثل ﮧ ﮩ مدل نستعلیق و ے معکوس) حروف زبان اردو هستند. از آنجا که فونت ایران‌سنس این حروف اردو را دارد امکان استفاده از آن‌ها در کیبورد فارسی نیز برای شما فراهم شده است. این حروف جایگزین را طبق راهنما و به راحتی در هر محیطی می‌توانید تایپ کنید.

فونت ایران ‌سنسiransansx

 نسخه‌های بعدی ایران سنسX

به دلایل مختلفی ما تمایل داریم امکانات فونت جدید IranSansX را به مرور و در قالب آپدیت ارائه کنیم. این به ما کمک می‌کند در نسخه فعلی مشکلات احتمالی را سریعتر حل کنیم و همچنین کاربران بیشتری را به خرید قانونی فونت تشویق کنیم.

وزن سنگین: در نسخه‌های بعدی فونت ایران سنس چند وزن سنگین اضافه خواهد شد.

فونت ایران ‌سنس x

تغییر شکل نقطه‌ها: در نسخه فعلی امکان تغییر شکل نقطه‌ها به دایره وجود دارد. سعی ما این است که در نسخه‌های بعدی فونت‌هایی با شکل نقاط مختلف را به بسته اضافه کنیم.

فونت ایران ‌سنس x

 

فونت ایران‌سنس عربی، کردی و اردو

فونت ایران ‌سنس عربی

فونت ایران ‌سنس اردو

فونت ایران ‌سنس کردی

فونت ایران سنس5 در اپلیکیشن اسنپ

فونت ایران سنس در اسنپ

 

فونت ایران سنس5 در اپ کافه بازار

فونت ایران سنس در اپ کافه بازار

 

فونت ایران سنس5 در ایزی تریدر مفید

فونت ایران سنس در اپلیکیشن موبایل ایزی تریدر مفید

 

 

فونت ایران سنس5 در وبسایت علی بابا

 

فونت ایران سنس5 در تبلیغات شهری

 

 

پر استفاده‌ترین در طراحی وب و اپلیکیشن موبایل

فونت ایران سنس بطور قطع پر طرفدار‌ترین و پر استفاده ترین فونت، در طراحی رابط کاربری فارسی است.
تیم فونت‌ایران در سال‌های مختلف همه وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌های راه یافته به مرحله نهاییِ جشنواره وب و موبایل را به عنوان یک جامعه آماری نمونه مورد بررسی قرار داده است. در سال ۱۳۹۴ تنها یک سال پس از انتشار فونت ایران سنس ۱۷ درصد وبسایت‌ها و نرم افزارهای موبایل از فونت ایران سنس استفاده می‌کرده‌اند و این آمار در سال ۱۳۹۶ به ۵۶ درصد رسیده است. از سال ۱۳۹۶ به بعد با وجود انتشار فونت‌های جدید بسیار زیاد و متنوع ایران سنس همچنان با ۵۴ دصد پر استفاده‌ترین فونت در طراحی وب و نرم افزار است.

 

 

 

قوانین و مقررات:

فونت ایران‌سنس یک نرمافزار مالکیتی محسوب میشود. مالکیت این نرمافزار به طراح آن، مسلم ابراهیمی تعلق دارد و فروشنده انحصاری آن fontiran.com است. شما با خرید این محصول، حق تکثیر، توزیع و ایجاد تغییر در فایلها را نخواهید داشت.

با خرید فونت ایران‌سنس اجازه استفاده دسکتاپ را دارید. یعنی می توانید در کامپیوترهای شخصی خود آنرا نصب کنید و انواع خروجی چاپ و فایل گرافیکی داشته باشید. (کپی فایل ها تنها برای تهیه نسخه پشتیبان مجاز خواهد بود.)

برای استفاده از فونت ایران ‌سنس لازم است تا حتما فایل فونتها توسط شخص کاربر از دامنهی fontiran.com خریداری شده باشد، همچنین برای هر محصول، لایسنس مناسب صادر شده باشد.

برای استفاده از فونت ایران‌سنس در پروژه‌های نرم افزاری و وب‌سایت لازم است بر اساس سطح تجاری (کوچک یا بزرگ) یک لایسنس (به نام پروژه) خریداری کنید.

برای استفاده از این فونت در یک مجموعه (شرکت، موسسه، سازمان) لازم است به نام مجموعه یک لایسنس حقوقی خریداری شود.

برای استفاده از فونت ایران‌ سنس در قالب‌های فروشی لازم است به نام قالب یک لایسنس ویژه خریداری شود.

برای استفاده نامحدود از این فونت در شرکت‌های بزرگ (هلدینگ) پروژه‌های پیمانکاری، سیستم‌های سایت‌ساز و برنامه‌های فارسی نویس لازم است لایسنس نامحدود خریداری نمایید.

چرا خرید کنیم؟

جدای از رعایت مقررات و حقوق پدیدآورنده بهتر است هر طراح به صورت شخصی و با ایمیل خود فونت را خرید کند.

توجه داشته باشید که فونتهای سایت فونت ایران به مرور تکمیل و رفع عیب میشوند.

تنها شخص خریدار است که میتواند از طریق پنل خود آخرین نسخه را دریافت کند.

ایمیل بروز رسانی ها و رفع باگ ها تنها به ایمیل خریدار ارسال میشود.

اگر مشتری شما ملزم به رعایت قوانین کپی رایت باشد (بخصوص شرکتها، سازمانها و برند های شناخته شده) شما ناگزیر هستید برای استفاده از این فونت در محصول مورد نظر یک لایسنس صادر کنید. تنها شخص خریدار است که می تواند برای فونت خرید شده لایسنس ایجاد کند.

مسلم ابراهیمی (طراح تایپ)

نظرات کاربران

 • Mehrdad Davoudi گفت:

  سلام و خسته نباشید
  برای استفاده از وریبل فونت در وب وقتی بصورت زیر مقدار میدیم:
  font-weight: bold;
  font-variation-settings: “wght” 700
  در مرورگر سافاری وزن فونت دابل هست و حروف یک مقدار از هم فاصله دارن.
  ظاهرا هر دو خط خوانده و اجرا می شوند که با حذف خط اول فاصله بین حروف از بین میره. میخواستم بدونم باگ مرورگر هست یا فونت؟

  • مدیریت گفت:

   در قسمت لود فونت لازمه دامنه رو تعریف کنید.
   به صورت زیر:
   @font-face {
   font-family: ‘iransansxv’;
   src: url(‘iransansxv.woff’) format(‘woff-variations’),
   /* will be the standard and works in Safari now */
   url(‘iransansxv.woff’) format(‘woff’);
   /* for the other supporting browsers */
   font-weight: 100 900;
   font-display: fallback;

   دو خط زیر رو اضافه کنید مشکل حل میشه.

 • سینا عرب زاده گفت:

  درود وقت بخیر کدوم نسخه برای موبایل بهتره؟

 • سیدکریم محمدی گفت:

  سلام. وقت بخیر آقای مسلمی.
  لطفا یه راهنمای کاملتر در خصوص «حروف جایگزین» منتشر کنید. مثلا واژه های «ریال» و «تومان» که در متن تصاویر بالا هست رو چطور تایپ کنیم؟

  مرسی

 • رضا گفت:

  سلام به شما.

  من قبلاً فونت ایران‌سنس رو با ۶ وزن خریداری کردم و طبق رفتار معمول سایت شما، انتظارم این بود که تمام آپدیت‌های فونت رو (اعم از اصلی و فرعی) به صورت رایگان دریافت کنم؛ که البته از نسخه ۱ تا ۵ هم همین اتفاق افتاده.

  حالا شما همون فونت رو آپدیت کردین و دو تیکه‌ش کردین و نسخه‌ای که من خرید کردم رو به ۲ وزن کاهش دادین! به نظرم این خلاف رویه‌ی قبلی فونت‌ایران هست و اگه می‌خواین همچین رویه‌ای داشته باشین (مثل بعضی تولیدکننده‌های نرم‌افزار!) بهتره توی سایت‌تون بنویسین و اعلام کنین که فونت‌ایران هر فونت رو تا فقط زمانی که آپدیت فرعی میده پشتیبانی رایگان می‌کنه و برای آپدیت‌های اصلی باید هزینه بیشتری پرداخت بشه. اینجوری کسی هم مدعی نمیشه. قرار نیست حقی رو که برای مشتری مشخص شده ازش بگیرین و بعد با تخفیف دلش رو به دست بیارین.

  پایین سایت‌تون نوشتین: ما افتخار می‌کنیم که شما به صورت داوطلبانه حقوق طراحان فونت رو رعایت می‌کنین. باید بگم: ما هم افتخار می‌کنیم اگه رفتار شما با مشتری‌ها درست باشه… درست و حرفه‌ای.

  ممنون.

  • مدیریت گفت:

   ۶وزن ایران‌سنس هنوز در دسترس شماست. ایران‌سنسX به روز رسانی نیست و نسخه جدید این محصول است.
   ما در فونت‌ایران به‌روز رسانی را از ساخت نسخه جدید تفکیک کرده‌ایم. تاز مانی که طراح روی همان نسخه اصلاحاتی انجام دهد آن را به روز رسانی تلقی می‌کنیم و رایگان است.
   هنگامی که طراح فونت را توسعه دهد (اضافه شدن وزن جدید/ استایل جدید / وریبل فونت / حروف جایگزین جدید) این منجر به تولید محصول جدید خواهد شد و به‌روز رسانی نیست.
   اگر طراحی نسخه جدید نفع و درآمدی برای طراح فونت نداشته باشد. طراح ترجیح می‌دهد فونت جدید دیگری طراحی کند.
   ابتکار ما برای چند سطحی کردن فونت‌ها و ارتقا با عث شده است طراحان فونت به فکر به ساخت نسخه جدید فونت‌هایشان باشند و این در مجموع به نفع شماست.
   بطور کلی در استفاده از هر محصولی به فکر منافع سازنده هم باشید. تا زمانی که سازنده محصول از خریدهای شما متفع شود آن محصول زنده و با کیفیت خواهد ماند.

 • حسین طهماسبی دهکردی گفت:

  با عرض سلام دوباره
  فرموده بودین که علت جدا شدن کاراکتر‌ها از یکدیگر وقتی که پاراگراف استایل text-align:justify می‌گیره به علت مشکل در کد‌های سی اس اس هست که ۲ بار این استایل به پاراگراف داده شده. عکس زیر رو ببینید این عکس مربوط به خود فایلی هست که در پوشه فونت‌ها قرار دادین و صرفا به پاراگراف ها یه text-align:justify اضافه کردم (فقط هم یکبار). همونطور که مشاهده می‌کنید حروف کلمات از هم جدا شده و حتی انتهای جمله کامل بهم ریخته شده.

  https://s4.uupload.ir/files/iransansx-error_7ykm.jpg

 • صابر نعیمی گفت:

  همچنان جای یه فونتر تییتر مناسب در این خانواده خیلی خالیه. حتی وزن Black این خانواده هم، هنوز اون ضخامت کافی نداره و مثل سابق در کل فونت لاغر اندامی هست. معمولا در طراحی‌ها اگر از این فونت استفاده بشه به ناچار باید به دنبال یک فونت مناسبتر برای عنوان باشیم. پیشنهاد افزودن یک وزن Ultra Black یا Fat را دارم.

  • مدیریت گفت:

   میزان ضخامت و سیاهی هر وزن پیرو یک استاندارد است که در این فونت رعایت شده. (یعنی حجم سیاهی در وزن ۸۰۰ نمی‌تواند از حدی بیشتر باشد.)
   در طراحی UI معمولا وزن بالاتر از بولد به ندرت و در موارد خاص استفاده می‌شود.
   اندازه صفحه موبایل و کامپیوتر کوچک است و فونت‌های سیاه و سنگین برای دیده شدن در ابعاد بزرگ (بیلیورد‌ها، سردر فروشگاه و…) هستند.
   سفیدی و فضای منفی موجود در وزن‌های سیاه و سنگین بسیار کوچک است و در اندازه‌های به خوبی دیده نمی‌شود.

 • محمّد رضا صفرنواده گفت:

  سلام آقای ابراهیمی
  من از زمانی که خریدم برای این فونت آپدیتی نیامد تا الان که به نام نسخه جدید با قیمت بالایی آپدیت آمد، به نظر من یا این نسخه را برای خریداران قبلی رایگان یا حداقل با تخفیف 80% عرضه نمایید که هم شما راضی باشید و هم ما، هم شما سود کنید و هم ما.
  من به حقوق تولید کننده معتقدم و برای هر پروژه یک لایسنس خریدم و حقوق شما را رعایت کردم، امیدوارم که شما هم حقوق ما را رعایت کنید.

  موفق و موید باشید.

  • مدیریت گفت:

   شما برای نسخه قبل ۴۸ هزارتومان پرداخت کرده‌اید و برای همین هنگام خرید نسخه جدید ۴۸ هزارتومان تخفیف خواهید گرفت. بنابراین حقی از شما ضایع نشده و پول اضافی پرداخت نمی‌کنید. ضمن اینکه ۲ وزن از فونت جدید هم بدون پرداخت در اختیار شما قرار داده شده است.

 • علیرضا شاهمرادی گفت:

  سلام
  وزن های ضخیم این فونت قراره اضافه بشه یا همین وزن ها باقی خواهند ماند؟
  حتی وزن بلک هم به اندازه کافی ضخیم نیست،توضیحاتتون رو در یکی از کامت ها که فرموده بودید”میزان ضخامت و سیاهی هر وزن پیرو یک استاندارد است که در این فونت رعایت شده. (یعنی حجم سیاهی در وزن ۸۰۰ نمی‌تواند از حدی بیشتر باشد.)” مطالعه کردم ولی وزن ضخیم این فونت رو که با وزن سنگین و ضخیم فونت ایران یکان مقایسه کردم خیلی نازک تر بود.

 • مهراب تاجیک گفت:

  سلام
  ببخشید ای کاش ایرانسنس نسخه پنج رو هم با تمام وزن ها رو در کنار نسخه اقتصادی این نسخه، داخل پنلمون قرار میدادین

1 69 70 71

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.